Przejdź do treści
10.02.2018

Bajka o Smogu i przedszkolakach, które wyrzucały go z Dzielnicy IX

Bajka o Smogu i przedszkolakach, które wyrzucały go z Dzielnicy IX

Dawno, dawno temu w Krakowie, w polskiej stolicy smogowej, odważne dzieci z borkowskiego przedszkola zawiązały spisek i rozpoczęły przygotowania do wypędzenia mrocznego SMOGA… Nie, przepraszam, trochę inny jest początek tej historii. Rzecz dzieje się AD 2018 na terenie Borku Fałęckiego w Krakowie, a bohaterami naszej opowieści są: SMOG i dzieci z Samorządowego Przedszkola Nr 95.

Rozmowy na temat rozpoczęcia w Samorządowym Przedszkolu Nr 95 działań edukacyjnych dotyczących przeciwstawienia się krakowskiemu smogowi rozpoczęły się na początku 2018 roku z inicjatywy Rady Dzielnicy IX. Już po trzech tygodniach gotowy był projekt edukacyjny pn. „Przedszkolaki wyrzucają smog z Dzielnicy IX”, przygotowany przez koordynatorki projektu – Panie mgr Agnieszkę Kulig, mgr Sylwię Słabosz-Kołodziejczyk i mgr Katarzynę Durbas. Cel przedmiotowego projektu został bardzo jasno określony: „Podnoszenie świadomości ekologicznej dzieci i rodziców poprzez propagowanie potrzeby dbania o czyste powietrze, walka z niska emisją, a także troska o środowisko naturalne”.

W czasie realizacji projektu dzieci, które poznają „cechy charakteru” MROCZNEGO SMOGA i zrozumieją, na czym polega jego niebezpieczeństwo, będą szukały sposobów, jak wypędzić go ze swego otoczenia. Wybiorą różne ciekawe metody: od spotkań ze specjalistami, warsztatów, filmów dokumentarnych po przedstawienia teatralne, konkursy oraz przygotowanie poradnika antysmogowego, a nawet akcję informacyjną, adresowaną do mieszkańców. Do działania przystąpią między styczniem i marcem 2018 roku.

Program jest przeznaczony nie tylko dla dzieci i ich rodziców. Wieloaspektowy projekt edukacyjny, przygotowany w SP Nr 95, dzięki wsparciu Pani dyrektor Krystyny Dudek, ma także posłużyć edukacji mieszkańców Dzielnicy IX, w której stan zanieczyszczenia powietrza niską emisją pyłów MP 2,5 oraz związkami benzo(A)pirenu jest zatrważający. Dlatego projekt ten wspiera Rada Dzielnicy IX, współpracując z jego uczestnikami. Do przedszkolaków dołączą w marcu 2018 roku uczniowie Szkoły Podstawowej Nr 49, rozpoczynając w Klubie „Iskierka” warsztaty z zakresu graffiti, w czasie których powstanie projekt muralu o tematyce antysmogowej. W maju/czerwcu w czasie Festiwalu Steet Artu w Dzielnicy IX nastąpi „malowanie na ścianie” – realizacja projektu muralu.

Ciąg dalszy działań zdeterminowanej grupy radnych i mieszkańców Dzielnicy IX podejmujących walkę O CZYSTE POWIETRZE w naszej dzielnicy będziemy mogli obserwować w czasie 24. Dni Dzielnicy IX.

Jestem przekonana, że zwiększenie naszej świadomości na temat przyczyn zanieczyszczenia powietrza, za które jesteśmy w dużej mierze odpowiedzialni, doprowadzi nas do osiągnięcia celu i dzięki odważnym przedszkolakom odetchniemy pełną piersią, a MROCZNY SMOG pochyli głowę i opuści granice naszej dzielnicy i naszego pięknego miasta.

I ja tam byłam, miód i wino piłam… oczekując zmiany sytuacji w perspektywie najbliższych kilku lat.

Renata Grotowska, radna

Wracaj

Najbliższe posiedzenie Rady Dzielnicy IX

26 czerwca, godz. 18.00

Inicjatywy obywatelskie