Podstawowe informacje
- Galeria Dzielnicy IX
- Utworzenie
- Podstawa działania
- Struktura
- Zakres działania
- Gospodarka finansowa Dzielnicy
- Wydatki na funkcjonowanie
Galeria Dzielnicy IX
powrót na góręUtworzenie
Rada Miasta Krakowa uchwałą Nr XXI/143/91 z dnia 27 marca 1991 r. w sprawie utworzenia w Mieście Krakowie dzielnic miejskich postanowiła o powołaniu osiemnastu Dzielnic jako jednostek pomocniczych. Następnie w dniu 30 sierpnia 1991 r. podjęto uchwałę Nr XXIX/197/91 w sprawie zasad i trybu przeprowadzania wyborów do Rad Dzielnic. Wybory do Rad Dzielnic są powszechne, równe, bezpośrednie i wolne oraz przeprowadzane w głosowaniu tajnym. Prawo wybierania ma każdy mieszkaniec Krakowa zamieszkały stale na obszarze działania danej Rady i uprawniony do głosowania zgodnie z ordynacją wyborczą do rad gmin. Natomiast wybranym w skład rady może być każdy, komu przysługuje prawo wybierania do danej Rady i jest zameldowany na pobyt stały na obszarze tej dzielnicy.
powrót na góręPodstawa działania
Dzielnice aktualnie działają w oparciu o Statut Dzielnicy IX Łagiewniki-Borek Fałęcki ustalony przez Radę Miasta Krakowa uchwałą Nr XCIX/1503/14 z dnia 12 marca 2014 r. w sprawie organizacji i zakresu działania Dzielnicy IX Łagiewniki-Borek Fałęcki.
Do zakresu działania Dzielnicy należą sprawy publiczne o znaczeniu lokalnym, a także zadania powierzone jej przez Radę Miasta, służące zaspokajaniu zbiorowych potrzeb i poprawie warunków życia jej mieszkańców.
powrót na góręStruktura
Organami Dzielnicy są jej Rada i Zarząd. Rada jest organem uchwałodawczym a Zarząd organem wykonawczym. W skład Zarządu wchodzi przewodniczący i jego zastępca oraz 1-3 członków wybranych spośród radnych. W Dzielnicy do 20 000 mieszkańców Zarząd liczy 3 osoby. Przewodniczący Zarządu reprezentuje Dzielnicę na zewnątrz, organizuje pracę Rady i Zarządu, przewodniczy sesjom Rady i posiedzeniom Zarządu oraz podpisuje ich uchwały. Do wykonywania swoich zadań Rada Dzielnicy może powołać stałe i doraźne komisje (zespoły problemowe). Dzielnica prowadzi gospodarkę finansową w ramach budżetu Miasta. Nadzór nad działalnością Dzielnicy sprawują Rada Miasta i Zarząd Miasta Krakowa.
Obsługę Dzielnicy w zakresie niezbędnym dla prawidłowego funkcjonowania jej organów prowadzi Kancelaria Rady Miasta i Dzielnic Krakowa Urzędu Miasta Krakowa. Administracyjno-biurową obsługę Rady i Zarządu każdej Dzielnicy zapewnia się poprzez pracownika oddelegowanego do ciągłej pracy w siedzibie Dzielnicy.
Zakres działania
W zakresie działania organów dzielnicy mieści się między innymi wnioskowanie do organów Miasta, Prezydenta Miasta, jednostek Urzędu Miasta, jednostek komunalnych, a także innych jednostek funkcjonujących na obszarze Dzielnicy, jak również opiniowanie na wniosek lub z własnej inicjatywy w sprawach istotnych dla społeczności lokalnej. Szczególnym zadaniem Dzielnicy jest określanie przedsięwzięć priorytetowych służących zaspokajaniu najpilniejszych potrzeb danej dzielnicy w ramach środków finansowych określanych corocznie w budżecie przez Radę Miasta Krakowa. W obrębie tych środków Dzielnica sporządza projekty przedsięwzięć priorytetowych wraz z określeniem kwot proponowanych na ich realizację. Ponadto Rada Miasta Krakowa uchwałą Nr LVI/519/96 z 17 lipca 19996 r. (z późniejszymi zmianami) powierzyła Dzielnicom kompetencje decyzyjne przy wyborze szczegółowych zadań w określonych dziedzinach.
Dzielnica działa na rzecz rozwoju samorządności społeczności lokalnej a do jej zadań należy:
- Współdziałanie:
- z organami Miasta,
- ze szkołami, placówkami służby zdrowia, stowarzyszeniami, instytucjami, organizacjami społecznymi i innymi organizacjami mieszkańców zainteresowanych rozwiązywaniem spraw związanych z ich miejscem zamieszkania,
- sądami, Prokuraturą, Policją i Strażą Miejską w zakresie utrzymania ładu, porządku publicznego oraz przeciwdziałania patologii społecznej,
- z innymi Dzielnicami w realizacji wspólnych przedsięwzięć
- Uczestniczenie w komisjach:
- konkursowych wybierających dyrektorów miejskich placówek działających na obszarze Dzielnicy,
- przetargowych na wykonanie robót i dostaw dla placówek oświatowych i innych jednostek finansowanych przez Miasto i działających na obszarze Dzielnicy,
- przetargowych na wykonanie robót należących do zadań zlecanych finansowanych przez Miasto, realizowanych na obszarze Dzielnicy,
- odbiór robót wymienionych w pkt. b i c,
- przygotowujących porozumienia negocjacyjne dotyczące realizacji zadań w trybie lokalnych inicjatyw inwestycyjnych
- Wnioskowanie do organów Miasta, Prezydenta Miasta, jednostek Urzędu Miasta, jednostek komunalnych, a także innych jednostek funkcjonujących na obszarze dzielnicy w sprawach istotnych dla społeczności lokalnej
- Opiniowanie na wniosek lub z własnej inicjatywy spraw dotyczących społeczności lokalnej
- Ocena gospodarności oraz funkcjonowania przedsiębiorstw komunalnych i innych jednostek wykonujących zadania Miasta na terenie Dzielnicy
- Kontrola i ocena realizacji przedsięwzięć priorytetowych Dzielnicy
- Przyjmowanie mieszkańców w ich sprawach indywidualnych należących do zakresu działania Dzielnicy
- Opiniowanie kandydatów na ławników i członków kolegiów ds. wykroczeń, zgłaszanych przez współobywateli i zamieszkujących na terenie Dzielnicy.
Gospodarka finansowa Dzielnicy
Środki finansowe przeznaczane są na konkretne zadania uchwałą Rady Dzielnicy IX i mogą być przeniesione na inne zadanie również tylko w drodze uchwały. Gospodarka finansowa Dzielnicy jest jawna, prowadzi ją Zarząd Dzielnicy, a kontrolę finansową działalności Dzielnicy sprawuje Prezydent Miasta.
Środki finansowe przeznaczone w Budżecie Miasta Krakowa na zadania wskazywane przez Dzielnice ustalane są na podstawie algorytmu, w którym:
– 40% środków dzielonych jest w równym stopniu na każdą z Dzielnic,
– 40% środków dzielonych jest proporcjonalnie do liczby stałych mieszkańców każdej z Dzielnic,
– 20% środków dzielonych jest proporcjonalnie do powierzchni terenów będących własnością Gminy Miejskiej Kraków.
Przykładowo w roku 2015 Dzielnica IX dysponuje kwotą 2 076 427 zł.
Zadania wskazywane przez Dzielnicę do realizacji muszą być zgodne z zasadami określonymi w & 3 pkt 1 oraz & 65 ust. 1-4 Statutu Dzielnicy IX. Są to następujące zasady:
- Dzielnica obligatoryjnie przeznacza co najmniej 70% środków finansowych będących w jej dyspozycji na realizację dzielnicowych zadań z dziedzin (§ 65 ust. 1 na zadania, o których mowa § 3 pkt 1 lit a-d):
– prace remontowe szkół podstawowych, gimnazjów, przedszkoli i żłobków,
– budowa, modernizacja i prace remontowe ogródków jordanowskich, zieleńców i skwerów,
– budowa, modernizacja i prace remontowe miejskiej infrastruktury drogowej w zakresie dróg wskazanych w wykazie sporządzanym przez radę w porozumieniu z Prezydentem Miasta,
– budowa, modernizacja i prace remontowe osiedlowej infrastruktury sportowej i rekreacyjnej.
- Dzielnica obligatoryjnie przeznacza co najmniej 5% środków finansowych będących w jej dyspozycji na realizację dzielnicowych programów wspierania osób niepełnosprawnych (§ 65 ust. 2).
- Dzielnica może przeznaczyć na zadania w zakresie obsługi administracyjno-biurowej rady i Zarządu nie więcej niż 2% środków finansowych będących w jej dyspozycji w danym roku budżetowym (§ 65 ust. 3).
- Środki finansowe przeznaczone na zadania w zakresie komunikacji z mieszkańcami Dzielnicy oraz potrzeby techniczne związane z realizacją tych zadań nie mogą przekroczyć 2% kwoty wydzielonej do dyspozycji Dzielnicy w danym roku budżetowym (§ 65 ust. 4).
Rada Dzielnicy może podjąć uchwałę określającą wysokość środków finansowych przeznaczonych na zadania w ramach budżetu obywatelskiego, gdzie decyzje o zakresie rozdysponowania środków będących w dyspozycji Dzielnicy podejmują bezpośrednio mieszkańcy.
Środki finansowe w Dzielnicy IX dzielone są w następujących zakresach:
- Remonty szkół podstawowych, gimnazjów, przedszkoli.
- Budowa, modernizacja i remonty ogródków jordanowskich, zieleńców i skwerów .
- Budowa, modernizacja i prace remontowe miejskiej infrastruktury drogowej.
- Budowa, modernizacja i prace remontowe osiedlowej infrastruktury sportowej i rekreacyjnej.
- Dzielnicowy program wspierania osób niepełnosprawnych w Dzielnicy IX.
- Komunikacja z mieszkańcami.
- Lokalne wydarzenia oświatowe, kulturalnych, sportowych i rekreacyjnych.
- programu Poprawy Bezpieczeństwa Dla Gminy Miejskiej Kraków – „Bezpieczny Kraków”.
- Program ochrony zdrowia i profilaktyki zdrowotnej.
- Dzielnicowy program wspierania działalności miejskich placówek oświaty, kultury, sportu, pomocy społecznej i zdrowia.
- Współpraca z organizacjami pozarządowymi.
- Placówki oświatowe dzielnicy – zakup pomocy edukacyjnych w placówkach oświatowych dzielnicy.
- Warunki techniczno-organizacyjnych biura Rady Dzielnicy IX.
- Zadania w ramach budżetu obywatelskiego.
Część zadań wprowadzonych jest do Wieloletniej Prognozy Finansowej oraz Wieloletniego Planu Inwestycyjnego, aby realizacja, ze względu na koszty lub kwestie proceduralne, możliwa była w cyklu kilkuletnim. Do zadań wdrożonych w tym trybie przez Dzielnicę IX należą m. in.: budowa ogródka jordanowskiego przy ul. Do Wilgi, budowa chodnika pomiędzy ulicami Kołodziejską i Fredry zlokalizowanego przy Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 17, budowa ciągu pieszo-rowerowego na terenie łączącym ul. Zbrojarzy z ul. Strąkową, rozbudowa ul. Turonia w zakresie budowy chodnika na wysokości posesji Strąkowa nr 2 wraz z przebudową skrzyżowania Turonia/Strąkowa, budowa przystanku na żądanie przy ul. Zakopiańskiej przy ZUS.
powrót na góręWydatki na funkcjonowanie
Każda Dzielnica ma zabezpieczone w budżecie gminy środki na pokrycie kosztów związanych z ich funkcjonowaniem które obejmują m.in. diety członków 18 Rad Dzielnic, bieżące utrzymanie biur Rad Dzielnic tu np. czynsze, media, materiały, zakup usług.