Przejdź do treści

Dla kogo Budżet Obywatelski?

25.02.2016

Dla kogo Budżet Obywatelski?

Kilkuletnie stosowanie w praktyce regulaminu budżetu obywatelskiego skłania do dokonywania korekt i usprawniania procedur. To oczywiste. Ojcowie krakowskiego budżetu obywatelskiego wzięli sobie tę zasadę do serca.

Złożenie wniosku

Po dokonaniu korekty procedur, dotyczących składania wniosków w ramach Budżetu Obywatelskiego w roku 2016, na duże trudności mogą natrafić osoby, które nie posiadają własnego adresu e-mailowego i nie dysponują dostępem do internetu. Wniosek zawierający opis projektu trzeba bowiem składać drogą internetową, za pomocą generatora. Organizatorzy zapewniają wprawdzie pomoc w tym zakresie, którą będzie można uzyskać w Punktach Obywatelskich, dostępnych w MOWiS – w siedzibie: Nowa Huta Centrum C oraz MCD – w siedzibie: Kraków ul. Bracka 10, w godzinach od 16.00–20.00 (także w godzinach urzędowania) w okresie składania wniosków, a także w galeriach handlowych: M1 (1–7 marca), BONARKA (7–13 marca), BRONOWICE (14–20 marca) w godzinach od 12.00–20.00.

Moim zdaniem jest to tylko pozorna tzw. szeroka dostępność. Wypełnienie wniosku wymaga pewnego namysłu. Szczególnie dotyczy to jego punktów: KOSZTORYS oraz HARMONOGRAM. Uzupełnienie kolejnych pól wniosku wymaga zatem czasu. Czy osoby obsługujące wymienione wyżej punkty obywatelskie będą w stanie pomóc wszystkim zgłaszającym się po pomoc aktywnym obywatelom w wieku 65+ ? Dążenie do usprawnienia, uproszczenia procedur w celu skrócenia czasu i ogólnej dostępności w zakresie składania wniosków z projektami, spowodowało pominięcie znaczącej liczby krakowian w wieku senioralnym, którzy nie mają dostępu do internetu, nie posiadają własnego adresu e-mailowego i co więcej nie są sprawni w posługiwaniu się tym rodzajem komunikatora.

Nie ukrywam, mówimy tutaj o bardzo ważnej kwestii: wykluczeniu z partycypacji obywatelskiej znaczącej grupy społecznej, nie tylko w kategoriach liczb, ale także pozycji, którą zajmuje ona w społeczności Krakowa.

W tym miejscu występuję w imieniu seniorów, którzy dostrzegają chęć zatroszczenia się o potrzeby swojego środowiska oraz przestrzeni publicznej, którą postrzegają nie tylko z własnej, subiektywnej perspektywy, ale także z perspektywy własnej wiedzy i doświadczenia. Wielu z nich zostanie w domu, nie będzie miało takiej determinacji, by we wskazanych punktach pomocy obywatelskiej wypełniać wniosek budżetu obywatelskiego.

Dużo i głośno mówi się o obywatelskiej aktywizacji seniorów. Chcemy, by spotykali się towarzysko w klubach, kawiarenkach, centrach aktywności, uczestniczyli w zajęciach rehabilitacyjnych, programach profilaktycznych, kursach komputerowych i warsztatach artystycznych, ale gdy można powiedzieć: „sprawdzam”, sprawdzam rezultaty tych działań, sprawdzam obywatelską aktywność seniorów, zamiast dać im szansę, stawiamy bariery dla wielu z nich nie do pokonania. To się nazywa wykluczenie społeczne.

Głosowanie

W związku z przedstawianym wyżej „uproszczeniem procedur”, dotyczących składania wniosku do Budżetu Obywatelskiego 2016, pozostaje także etap głosowania. Zainteresowani potrzebami Miasta krakowianie, aktywni seniorzy, głosują na projekty lokalne i ogólnomiejskie za pośrednictwem internetu. Pan Prezydent może jednak zarządzić głosowanie drogą tradycyjną: do urn. W głosowaniu za pośrednictwem internetu jest jednak pewne ułatwienie – nie trzeba posiadać własnego adresu e-mailowego, który jest konieczny przy składaniu wniosku. Dla ułatwienia obsługi głosujących, także w czerwcu, czynne będą Punkty Obywatelskie.

Dostęp do informacji

Istotne informacje dotyczące Budżetu Obywatelskiego 2016 dostępne są przede wszystkim na stronach internetowych. Zawsze aktualne informacje znajdują się także na stronie internetowej Dzielnicy IX.

Inne formy komunikacji są dotknięte wadą, np. spotkania informacyjne i konsultacyjne nie cieszą się popularnością wśród mieszkańców a informacje w wersji papierowej docierają do adresatów z opóźnieniem. Szkoda.

Fakty te nie sprzyjają z jednej strony aktywizacji mieszkańców i co za tym idzie partycypacji obywatelskiej oraz popularyzacji budżetu obywatelskiego wśród lokalnej społeczności.

Integracja

Wszystkie etapy działania w ramach Budżetu Obywatelskiego mają służyć rozwijaniu partycypacji obywatelskiej. Współuczestnictwo to najlepsza droga do integracji społeczności lokalnej. Przygotowywanie wniosków projektowych staje się okazją do bliskich kontaktów, co jest szczególnie ważne dla grup, które preferują bezpośrednią kooperację. Szkoda, że z partycypacji w ramach BO 2016 zostali wyłączeni w znacznej mierze seniorzy. W ten sposób zamyka się „przestrzeń dla seniora”.

I pozostajemy z pytaniem: „Dla kogo Budżet Obywatelski?”.

Renata Grotowska

Wracaj

Najbliższe posiedzenie Rady Dzielnicy IX

29 maja (środa),
godz. 17:00

 

Inicjatywy obywatelskie