Przejdź do treści
23.11.2015

W stanie oczekiwania

W stanie oczekiwania Aby określić obecny stan realizacji budowy przedszkola przy ul. Kościuszkowców nr 6 w Krakowie, trzeba użyć słowa „oczekiwanie”.

Oczekujemy na przedszkole

Na podstawie Decyzji nr 986/2015 z dnia 29 kwietnia 2015 pozwolenia na rozbiórkę obiektów znajdujących się na działkach przy ulicy Kościuszkowców 6, zakończono właśnie w listopadzie 2015 roku przygotowanie terenu, który w roku 2016 stanie się placem budowy, miejscem, gdzie zlokalizowany będzie budynek samorządowego przedszkola w Dzielnicy IX.
Oczekujemy na jego realizację od wielu lat, ale realnie „stan oczekiwania” należy odnieść do momentu, kiedy do budżetu Miasta Krakowa 2014 zostało wprowadzone w roku 2013, a w zasadzie, w drodze poprawki w roku 2014, zadanie pn. „Budowa przedszkola samorządowego przy ul. Kościuszkowców nr 6”. Zadanie to ujęto również w Wieloletnim Planie Inwestycyjnym, przewidzianym do realizacji w latach 2014-2017.

Kolizja z MPZP Liban

W roku 2014 przygotowany został projekt budynku i projekt zagospodarowania przestrzeni wokół niego – Pismo Rady Dzielnicy IX przedstawiało koleje tego projektu. W roku 2014 uzyskano także prawo do dysponowania nieruchomością na cele budowlane oraz opracowana została dokumentacja niezbędna do wnioskowania o pozwolenie na budowę.
To, co w roku 2015 może dostrzec postronny obserwator „placu budowy”, należy uzupełnić następującą informacją: w roku 2015 przygotowana została dokumentacja wykonawcza – obecnie weryfikowana – oraz złożony został wniosek o uzyskanie decyzji o pozwoleniu na budowę. Niestety postępowanie zostało zawieszone ze względu na niezgodność projektu z istniejącym planem zagospodarowania przestrzennego „Liban”, który obowiązuje na tym terenie.
Projektant przygotowuje korektę projektu zagospodarowania terenu wokół budynku. Zatem ponownie oczekujemy, tym razem na w wznowienie postępowania w sprawie uzyskania decyzji PNB. Uzyskanie pozytywnej decyzji w roku 2015 stworzyłoby możliwości wystąpienia o uzyskanie dofinansowania inwestycji z projektu LEMUR oraz ogłoszenia na początku 2016 roku przetargu na wykonawcę zadania. Oczekiwanie ma określony ciężar gatunkowy, bowiem skrócenie czasu oczekiwania na decyzję może skrócić czas oczekiwania na zakończenie inwestycji w planowanym terminie tzn. w drugiej połowie 2017 roku.
Zainteresowani czytelnicy wiedzą, że planowany termin jest ważny ze względu na „obowiązek przedszkolny dla dzieci” wprowadzany w roku 2017, stąd konieczność zwiększenia ilości miejsc w przedszkolach.

Kilka kwestii pod znakiem zapytania

Tymczasem piętrzą się trudności, dotyczące różnych poziomów realizacji zadania.
Po pierwsze, istnieje konieczność rozwiązania niezgodności projektu z istniejącym planem zagospodarowania przestrzennego „Liban”. Dokonywana obecnie korekta istniejącego projektu inwestycji nie zlikwiduje istoty problemu. Konieczna jest zmiana punktowa obowiązującego planu miejscowego w zakresie zapisu dotyczącego wielkości powierzchni biologicznie czynnej na obszarze działek przeznaczonych pod przedmiotową inwestycję. W miejscu, w którym zaprojektowane zostały miejsca postojowe, wg planu miejscowego możliwe jest zlokalizowanie tylko terenów zielonych. A przecież miejsca postojowe przed budynkiem przedszkola są oczywiście konieczne, trzeba także na wskazanym obszarze wybudować plac zabaw dla przedszkolaków.
W związku z powyższym Rada Dzielnicy IX w dniu 22 grudnia 2014 roku podjęła Uchwałę Nr II/5/2014 w sprawie korekty miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego „Liban”. Już blisko rok oczekujemy na jej realizację.
Po drugie, istotnym problemem dla realizacji i ukończenia budowy w planowanym terminie jest zapewnienie odpowiedniej wysokości środków w budżecie Miasta na jej sfinansowanie. Obecnie przewidziano następujące kwoty: w roku 2016 – 3 739 000 zł, w roku 2017 – 3 000 000 zł. Istnieje obawa, że kwota ok. 7 mln może okazać się niewystarczająca już na etapie ogłoszenia przetargu na wykonawcę. W tej sytuacji oczekujemy także na decyzję radnych Miasta Krakowa w sprawie zwiększenia środków w budżecie.
Po trzecie, taki drobiazg: kolejnym aspektem decydującym o wstrzymaniu decyzji o wydaniu PNB jest uwaga Wydziału Architektury i Urbanistyki UMK do kolorystyki elewacji. Projektant jest na etapie korygowania. Czy istnieje obawa, że powrócimy do barw pierwotnych: kanarkowej żółci z dodatkiem bladego błękitu. Tak, taka obawa jest realna, dlatego pozwalam sobie przypomnieć, że barwy elewacji zapisane w projekcie to… kolory klocków lego, kolory uzasadnione funkcją budynku, przecież to budynek przedszkola!
Oczekujemy, oczekujemy także na rozsądek i dobrą wolę.
Dziękuję ZEO w Krakowie za przekazanie wyczerpującej informacji na temat realizacji przedmiotowej inwestycji.

Renata Grotowska

Wracaj

Najbliższe posiedzenie Rady Dzielnicy IX

29 maja (środa),
godz. 17:00

 

Inicjatywy obywatelskie