Przejdź do treści
14.07.2015

Festiwal STREET ARTU w Dziewiątce

„Urodziłam się w 2009 roku. Wybrałam street art, bo daje wolność, a przynajmniej ja czuję się wolna w tym, co i gdzie robię. Staram się wywołać pozytywne emocje; chciałabym, aby ludzie, widząc to co zrobiłam, choć przez chwilę poczuli się lepiej, żeby po prostu się uśmiechnęli. Większość moich prac jest motywowana estetycznie.” NeSpoon
Tekst ten, zawierający kilka uwag i przemyśleń dotyczących sztuki ulicznej, pozwoliłam sobie zacząć od wypowiedzi osoby, która ma za sobą kilkuletnie doświadczenie bliskiego kontaktu ze street artem w przestrzeniach miejskich i w plenerze, np. w Białymstoku i na plaży w Dąbkach, ale także w odległych Indiach i Egipcie na Synaju. Artystka podkreśla, że podstawowym motywem jej działań jest wywoływanie pozytywnych emocji. Zgoda. Jednak w tej deklaracji bardziej przemawia do mnie stwierdzenie: „Wybrałam street art, bo daje wolność, a przynajmniej ja czuję się wolna w tym co, i gdzie robię”. Pod taką deklaracją, jak sądzę, podpisałoby się wielu spośród Państwa, także mieszkańców Krakowa i naszej dzielnicy. Chcemy czuć się wolni w przestrzeni, w której mieszkamy, pracujemy, odpoczywamy, robimy zakupy… W jaki sposób należy rozumieć pojęcie wolności w odniesieniu do otaczającej nas przestrzeni? Pytanie to nie dla każdego znaczy to samo. Potwierdzenie takiej właśnie sytuacji natychmiast znajdujemy w przestrzeni publicznej. Czy wolność realizuje się przez wyrzucanie niepotrzebnych, zniszczonych sprzętów domowych wprost na ulicę, w najlepszym wypadku w pobliże altan śmietnikowych? Czy wolność to „meblowanie” parku i innych terenów zielonych wg własnych potrzeb? Czy wolność to parkowanie samochodów w dowolnym miejscu, często podyktowane tylko wygodą? Czy wolność do wypowiadania „myśli i ocen” usprawiedliwi te osoby, które zapisują je na elewacjach domów i ogrodzeniach?
Postawione pytania, co przykro stwierdzić, tylko w niektórych kręgach uzyskają jednoznaczną odpowiedź: wolność w zakresie ingerowania w przestrzeń publiczną na poziomie jej estetyki, czystości i bezpieczeństwa ma granice. Są one wyznaczone obowiązującym prawem, ale przede wszystkim są „kwestią smaku”.
„Motywujmy więc swoje działania w przestrzeni publicznej – estetycznie”. Taki cel ma przyświecać projektowi, który chcemy zaproponować Państwu, mieszkańcom Dzielnicy IX, w trzecim tygodniu września 2015 roku, ogłaszając I edycję FESTIWALU STREET ARTU w DZIEWIĄTCE czyli MALOWANIE NA ŚCIANIE.
„Festiwal” ma być w założeniu naturalną kontynuacją dwóch konkursów „Graffiti w Przestrzeni Dzielnicy IX”, zrealizowanych w latach 2013 i 2014. Obecnie proponujemy nieco rozszerzoną formułę. Obok konkursu na projekt graffiti i jego realizację, proponujemy warsztaty i spotkania edukacyjne z zakresu graffiti oraz wspólne malowanie na ścianie, co pozwoliłoby na integrację uczestników tych działań, reprezentujących różne pokolenia i „wywołanie pozytywnych emocji”, o których wspomina autorka wykorzystanego przeze mnie cytatu.
Projekt, o którym piszę, ma szanse na powodzenie, właśnie ze względu na „pozytywne emocje”, które są nie do przecenienia w kształtowaniu przestrzeni publicznej. Przypuszczenie to potwierdza fakt, że powstałe w wyniku rozstrzygniętych konkursów na terenie „dziewiątki” graffiti (sześć realizacji) w ciągu dwóch lat nie uległo zniszczeniu. Wyjątkiem jest niewielkie „uzupełnienie” graffiti „Koty” w Parku Solvay, które zostało już naprawione.
Dlatego zapraszamy do udziału w lokalnym święcie street artu, by mieszkańcy, którzy czują potrzebę wyrażenia pozytywnych emocji w zakresie wpływania na wspólną przestrzeń naszej dzielnicy, poczuli wolność, którą daje ten rodzaj sztuki.

RG

zobacz plakat

W ramach Festiwalu Street-Atru w Dziewiątce ogłaszamy III edycję Konkursu dla artystów street-artu pt. „GRAFFITI W PRZESTRZENI PUBLICZNEJ DZIELNICY IX”.

REGULAMIN KONKURSU

1. Celem Konkursu jest:

- Włączenie się samorządu Dzielnicy IX, instytucji i stowarzyszeń z terenu naszej dzielnicy do działań Urzędu Miasta Krakowa, mających na celu walkę z nielegalnym graffiti.

- Kształtowanie przestrzeni publicznej i faktyczne wpływanie na poprawę jej estetyki.

- Aktywizacja lokalnej społeczności.

- Edukacja młodzieży.

- Umożliwienie artystom sztuki street-artu zaprezentowanie swoich prac.

- Wspieranie młodych artystów.

2. Organizatorami Konkursu są: Rada Dzielnicy IX Łagiewniki–BorekFałęcki, CSW „Solvay”, Stowarzyszenie na rzecz rozwoju Dzielnicy IX Łagiewniki-Borek Fałęcki, „Wspólnota Mieszkańców”, Straż Miejska Miasta Krakowa

3. Tematyka III edycji Konkursu w roku 2015

Tematyka Konkursu w roku 2015 mieści się w formule SPOTKANIA POKOLEŃ.

4. Postanowienia ogólne Regulaminu Konkursu

- Adresatami Konkursu są osoby zainteresowane i posiadające zdolności plastyczne, uprawiające technikę muralu, z zastrzeżeniem dolnej granicy wieku od 16 lat.

- Uczestnikami mogą być uczniowie wszystkich typów szkół ponad podstawowych, studenci, uczestnicy zajęć w domach kultury, klubach sportowych i członkowie stowarzyszeń oraz osoby prywatne nie zrzeszone.

5. Postanowienia szczegółowe Regulaminu Konkursu

- Zgłoszenie do udziału w Konkursie należy nadesłać na adres siedziby Rady Dzielnicy IX Łagiewniki-Borek Fałęcki (ul. Żywiecka 13) lub pocztą elektroniczną na adres: rada@dzielnica9.krakow.pl

- Karta zgłoszeniowa jest dostępna na stronie internetowej Rady Dzielnicy IX: www.dzielnica9.krakow.pl Biurze Rady Dzielnicy IX, oraz w sekretariacie CSW „Solvay”.

- Do karty zgłoszeniowej należy dołączyć projekt graffiti w formacie A3 lub w formie elektronicznej, z podaniem rozmiaru i kolorów graffiti.

- Organizator zapewnia farby lub zwraca koszt farb potrzebnych do realizacji projektu.

- Organizator wskazuje powierzchnie przeznaczone do realizacji projektu na terenie Dzielnicy IX (udostępnione zostaną fotografie miejsca).

Organizator ustala kalendarium przebiegu Konkursu:

* do 4 września 2015 r. zgłoszenie udziału w Konkursie,

* do 10 września 2015 r. przekazanie projektów,

* realizacja projektu nastąpi w miesiącu wrześniu 2015 r. (istotnym czynnikiem są warunki atmosferyczne i mogą one wpłynąć na zmianę terminu realizacji).

- Wyboru najlepszej realizacji graffiti dokona komisja konkursowa.

- Uczestnicy finału Konkursu otrzymają nagrody.

- Informacja o rozstrzygnięciu Konkursu zostanie zamieszczona na stronie Rady Dzielnicy IX i w Piśmie Rady Dz. IX.

- Uczestnictwo w Konkursie jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na przetwarzanie danych osobowych.

- Organizator nie zwraca projektów nadesłanych na Konkurs i zastrzega sobie prawo wykorzystanie ich do celów reklamowych.

6. Kryteria oceny projektów i realizacji graffiti: sposób opracowania tematu, wartości estetyczne, walory artystyczne, oryginalność i kreatywność, korespondencja realizacji z przestrzenią, kolorystyka.

Organizatorzy

Wracaj

Najbliższe posiedzenie Rady Dzielnicy IX

29 maja (środa),
godz. 17:00

 

Inicjatywy obywatelskie