Przejdź do treści
04.04.2014

Wiosenne spojrzenie na problemy Parku Solvay

Wiosenne spojrzenie na problemy Parku Solvay

W dniu 13 marca 2014 roku zespół złożony z inspektorów ZIKiT, Wydziału Kształtowania Środowiska Urzędu M. Krakowa i radnych Dzielnicy IX odbył póltoragodzinny poranny spacer w Parku Solvay. Podejmowano ważną decyzję w sprawie uporządkowania zieleni wysokiej na terenie części parku, zlokalizowanej miedzy ulicami Żywiecką, Montwiłła-Mireckiego, Kościuszkowców i korytem Potoku Urwisko (Rzewnego).
Temat rewitalizacji Parku Solvay gościł już na łamach naszego pisma, pojawił się także na stronie internetowej Dzielnicy IX. Nadal jest to temat żywy, ponieważ udało się zainteresować nim właściwe instytucje, które już podjęły kroki zbliżające nas powoli do celu. Cel jest bardzo wyraźnie określony: odnowa zieleni i infrastruktury parkowej.
Rada Dzielnicy IX przyjęła w lutym 2014 roku uchwałę w sprawie wprowadzenia zadania pn. Rewitalizacja Parku Solvay do budżetu Miasta w roku 2015, ponieważ – ze względów proceduralnych – nie znalazło ono miejsca w budżecie w roku 2014.
Zarząd Dzielnicy IX już w roku 2013 zwrócił się do ZIKiT z wnioskiem o rozpoczęcie działań przygotowujących to zadanie do realizacji. Należy bowiem zacząć od wykonania fizycznego rozgraniczenia działek stanowiących obszar Parku Solvay od przylegających terenów prywatnych, oraz od uregulowania stanu prawnego i faktycznego zawłaszczeń terenów należących do parku.
Ważnym problemem technicznym jest przeprowadzenie kompleksowych prac z zakresu odwodnienia z uwzględnieniem faktu, że będzie to działanie na terenie zielonym, znajdującym się w zlewni Potoku Urwisko (Rzewnego).
Rewitalizacja parku to jednak przede wszystkim szczegółowa inwentaryzacja dendrologiczna  roślinności, która wymaga wieloaspektowego zaopiekowania się zielenią wysoką. Wstępne działania w tym zakresie zostały właśnie wykonane w dniu 13 marca.
Następny etap to projektowanie alejek i ścieżek, także na obszarze włączonym do parku w roku 2010, oraz naprawa już istniejących ciągów pieszych. Konieczne będzie uzupełnienie oświetlenia, najlepiej z zastosowaniem  technologii LED, i oczywiście zaprojektowanie małej architektury.
Wszystkie wymienione powyżej działania wymagają zastosowania określonych procedur. O niektórych z nich ZIKiT powiadomił Radę Dzielnicy IX pismem z dnia 19 lutego 2014 roku. Przedstawiony został także szacunkowy koszt inwestycji i wynosi on 2 450 000 złotych.

RG

Wracaj

Najbliższe posiedzenie Rady Dzielnicy IX

29 maja (środa),
godz. 17:00

 

Inicjatywy obywatelskie