Przejdź do treści
17.02.2014

Nasza "zielona dzielnica"

Nasza "zielona dzielnica"

W roku 2014 zgodnie z wieloletnim planem finansowym realizowana będzie inwestycja na terenie osiedla Cegielniane o przeznaczeniu rekreacyjno-sportowym. Jest to ogródek jordanowski przy ul. Do Wilgi. W roku 2013 został zrealizowany I etap inwestycji tzw. Strefa Seniora oraz ogrodzenie całego terenu. W roku 2014, w ramach II i III etapu,  powstanie wielofunkcyjne boisko sportowe oraz ścieżka wewnętrzna i instalacji elektryczna. Poszczególne oddawane sukcesywnie do użytku „strefy” ogródka jordanowskiego będą do dyspozycji mieszkańców.

W roku 2014 rozpoczyna się realizacjia zagospodarowania kolejnego terenu zielonego – skweru przy ulicach Łukasińskiego i Huculskiej. Powstanie w tym miejscu  mała architektura ogrodowa, urządzenia zabawowe i rekreacyjne. Przewidywany termin zakończenia inwestycji – rok 2015.

Rada Dzielnicy IX zwróciła się także do ZIKiT z wnioskiem o realizację w latach 2015/2016 „Smoczego skweru” na terenie naszej dzielnicy, wskazując jego lokalizacje w rejonie osiedla Polana Żywiecka.

Rada Dzielnicy IX zwróciła się z wnioskiem o wprowadzenie do budżetu M. Krakowa w roku 2015 zadania „Rewitalizacja Parku „Solvay”. Jest to inwestycja wymagająca zaangażowania środków finansowych, którymi nie dysponuje nasza dzielnica. Park, chociaż jest terenem zielonym na obszarze Dzielnicy IX jest również „dobrem zielonym” miasta Krakowa, ale to długa historia... Zapraszamy do zapoznania się z nią w wersji albumowej.

RG

„Pomysł projektu powstawał etapami. Najpierw częste obcowanie z parkiem, bezwstydne podglądanie go o różnych porach...dnia i roku zaowocowało pomysłem, by utrwalić te jego intymne oblicza, najlepiej na fotografii. Stąd propozycja przygotowania konkursu fotograficznego i wystawy fotografii plenerów parku.

Fotografie plenerów same w sobie mogą być atrakcyjne i oczywiście artystyczne, ale... znacznie ciekawsze rezultaty można osiągnąć, gdy przyroda wchodzi w interakcję z człowiekiem. To także jest jednak oczywiste, przecież najczęściej fotografujemy się „z pięknym widokiem w tle”.

Zatem kolejnym krokiem była próba stworzenia takiej formuły, by pozwoliła ona przy pomocy prostych narzędzi i w ramach obowiązujących schematów, uczynić z tła – czyli przestrzeni parku – bohatera. Scenografia jest jednak bohaterem tylko w teatrze, stąd potrzebna była teatralizacja, zatem przebieranki, kostium, aktorzy i gra...

Teren Parku Solvay stał się swoistą sceną, na której dzieje się opowieść o nim, o jego przeszłości i teraźniejszości, o jego potrzebach i pokładach możliwości, i o jego nieznanej jeszcze przyszłości. Jest to opowieść zawarta w projekcie, na który składa się konkurs fotograficzny adresowany do dzieci i młodzieży oraz będący jego rezultatem album fotografii zatytułowany Przebieranki w Parku Solvay.”

Renata Grotowska, fragment z albumu „Przebieranki w Parku Solvay”

 

Wracaj

Najbliższe posiedzenie Rady Dzielnicy IX

29 maja (środa),
godz. 17:00

 

Inicjatywy obywatelskie