Przejdź do treści
23.01.2014

Wiadomość "warta mszy"

Wiadomość "warta mszy"

„(...) Choć może i istotnie nie jestem panem swojego losu, winienem zawsze czynić starania, by nim być!”

Msza za miasto Arras, Andrzej Szczypiorski*

Wiadomość „warta mszy”**

Tekst ten powstał w związku informacją, którą przeczytałam w dokumencie Rady M. Krakowa pod nazwą „Budżet Miasta na rok 2014”. W rozdziale dotyczącym inwestycji w obszarze edukacji i wychowania, zapisano pozycję: „Budowa przedszkola przy ulicy Kościuszkowców 6 – kwota 200 000 zł”.

Tak enigmatyczna informacja kryje w sobie rozliczne treści, które wiążą się przede wszystkim z zakresem działań koniecznych, by kwota środków uchwalonych przez radnych miasta została w roku 2014 efektywnie wykorzystana w celu realizacji głównego zadania w następnych latach.

Przede wszystkim istnieje konieczność zapewnienia finansowania dla całości przedsięwzięcia w WPF oraz przygotowanie dokumentacji dotyczącej terenu wskazanego na lokalizację przedszkola.

Ogrom zadań do wykonania wymaga znalezienia interesariuszy, może lepiej nazwijmy ich aktywnymi sprzymierzeńcami, którzy wykazaliby wolę działania.

W tej chwili, gdy podjęta została decyzja, która zmieniła oficjalne stanowisko władz miasta, aktualne jeszcze na początku grudnia ubiegłego roku, że budowa przedszkola w Borku Fałęckim nie jest możliwa, warto szukać wszystkich możliwych dróg do osiągnięcia celu. Stąd tytuł tekstu, poprzez wskazanie analogii do trudnej decyzji, podjętej przed wiekami przez Henryka IV.

Bardzo liczę, że to się opłaci.

Jeżeli sięgniemy do historii tematu, a o budowie przedszkola w Dzielnicy IX ukazały się na stronie internetowej dzielnicy i w Piśmie Rady Dzielnicy IX cztery teksty, możemy potwierdzić, że nie jest to łatwy temat. Przede wszystkim jest on taki trochę opuszczony, taka „dzielnicowa sierotka” a równocześnie wyrzut sumienia, bo przecież, „to coś” istnieje i coś trzeba z tym zrobić.

Przedmiotowe traktowanie ważnego problemu niepokoi. Łatwo można bowiem zaprzepaścić dotychczasowe efekty działania i zadanie wprowadzone do budżetu miasta, z powodu np. braku środków na jego realizację, może być z budżetu „wyprowadzone”. Znane są takie przypadki z terenu Dzielnicy IX. Konieczne jest zatem przygotowanie mapy drogowej dla realizacji budowy przedszkola w Borku Fałęckim, takiej, by efekt działania wszystkim się opłacił.

Nie tylko wiadomość, ale całe przedsięwzięcie jest „warte mszy”. Stąd propozycja, aby planowana budowa przedszkola znalazła się w kręgu zainteresowania dwu sąsiadujących i współpracujących ze sobą podgórskich dzielnic: Dzielnicy VIII Dębniki i Dzielnicy IX Łagiewniki – Borek Fałęcki, w których deficyt wolnych miejsc w przedszkolach jest równie uciążliwy i od wielu lat trudny do rozwiązania.

Budowa przedszkola we wskazanej lokalizacji stwarza ponadto dodatkowe możliwości dla powstania placówki specjalistycznej, o wczesnej interwencji pedagogicznej, dostępnej dla dzieci ze wszystkich dzielnic podgórskich. Takich przedszkoli nie ma na mapie Krakowa i dzieci muszą korzystać z poradni pedagogiczno–psychologicznych, co przy założeniu, że proces terapii musi być systematycznie prowadzony, jest dla pracujących rodziców dużym utrudnieniem.

Ponadto można zaplanować także budowę pod tym samym adresem (są do dyspozycji trzy działki) żłobka, którego brak w tej części miasta.

Wystarczy pracy dla radnych z trzech wymienionych wyżej dzielnic Krakowa.

Konieczne jest zatem porozumienie i wspólne poszukiwanie wsparcia dla zrealizowania celu u władz Miasta i Uniwersytetu Pedagogicznego, oraz zainteresowanych mieszkańców dzielnic, aby otrzymany „budżetowy prezent” nie stał się tylko przedwyborczą błyskotką.

Renata Grotowska

  • *Wiosną roku 1458 miasto Arras w północnej Francji, słynne z wyrobu tkanin (arrasów) nawiedzone zostało klęską zarazy i głodu. W ciągu miesiąca zmarła piąta część obywateli. W 1461 roku z niewyjaśnionych przyczyn nastąpiło słynne „Vauderie dArras”. Było to okrutne prześladowanie Żydów i czarownic, procesy o urojone herezje a także wybuch łupiestwa i zbrodni.
  • Po trzech tygodniach przyszło uspokojenie.
  • W jakiś czas potem Dawid, biskup Utrechtu, unieważnił wszystkie procesy i pobłogosławił Arras.

 

  • **”Paryż wart jest mszy” – Henryk IV Burbon, gdy podjął decyzję o przejściu na wiarę katolicką, w zamian za przejęcie władzy.
Wracaj

Najbliższe posiedzenie Rady Dzielnicy IX

29 maja (środa),
godz. 17:00

 

Inicjatywy obywatelskie