Przejdź do treści
21.12.2013

Nagroda dla przedszkolaków za dzieło szopkarskie

Nagroda dla przedszkolaków za dzieło szopkarskie

Jak co roku w pierwszy grudniowy czwartek na krakowskim Rynku szopkarze prezentowali swoje najnowsze dzieła, które wzięły udział w 71. Konkursie Szopek Krakowskich organizowanym przez Muzeum Historyczne Miasta Krakowa.
W tym roku do konkursu zgłoszono 174 prace, z których większość to szopki przygotowane przez dzieci i młodzież. W barwnym korowodzie szopek, zmierzającym spod pomnika Adama Mickiewicza do Pałacu Krzysztofory, gdzie zasiada jury konkursowe, kroczyły także dzieci z Samorządowego Przedszkola nr 95 z ul. Żywieckiej. Ich dzieło szopkarskie znalazło uznanie i wyróżnione zostało nagrodą specjalną Dyrektora Muzeum Historycznego Miasta Krakowa „Krzysztoforka i Dorotki”.
Pierwsza duża szopka wykonana wspólnie przez nauczycieli, rodziców i dzieci z SP Nr 95 powędrowała na Konkurs Szopek Krakowskich w 2005 roku i do dziś przedszkole podtrzymuje zapoczątkowaną osiem lat temu wspaniałą tradycję. Udział w tym fenomenalnym na skalę światową wydarzeniu artystycznym, jakim jest coroczny pokaz szopek na krakowskich jest okazją do wprowadzania dzieci w świat legend, historii i tradycji naszego miasta związanych ze świętowaniem Bożego Narodzenia. Obecność na krakowskim Rynku wśród innych artystów to także ważne przeżycie o charakterze społecznym.
Budowa szopki trwała od września do pierwszego tygodnia grudnia podczas spotkań warsztatowych organizowanych dla dzieci w Centrum Sztuki Współczesnej „Solvay”, ze środków przyznanych przez Radę Dzielnicy IX. Nad projektem i wykonaniem czuwała artystka dr Małgorzata Wielek-Mandrela. Tegoroczna budowla to szopka „organiczna” – posiada wiele elementów ze świata roślinnego. W misternie ukształtowanych wzorach na posadzkach, ścianach, oknach witrażowych dostrzeżemy suszoną jarzębinę, głóg, owoce róży, kasztany, żołędzie, suche liście i kwiaty, płatki róży, szyszki oraz kamyczki – skarby natury wyszukane przez dzieci podczas wycieczek do parku. Osobliwym elementem są także kukiełki wykonane w domach rodzinnych dzieci. Wśród postaci znajdziemy Pana Twardowskiego, Lajkonika, Smoka wawelskiego, Świętą Rodzinę, Trzech Królów, Śmierć, Diabła, Żyda, Pasterza, Krakowiaka i Krakowiankę. „Sięgnęliśmy do korzeni. Tegoroczna szopka wzorowana jest na kolędniczej szopce Michała Ezenekiera, która służyła do obnoszenia po kolędzie i przedstawiania jasełek – to najstarsza tradycja krakowskiego szopkarstwa” – mówi Małgorzata Wielek-Mandrela. Konstrukcja wnętrza szopki umożliwia wykorzystanie jej do kukiełkowego przedstawienia. Może zatem zdarzy się dopełnić wartość dzieła przedszkolaków i ożywić je w jasełkowym spektaklu?
Tymczasem gratulujemy nagrody i zapraszamy do Pałacu Krzysztofory na wystawę pokonkursową, gdzie tegoroczne dzieła można oglądać do połowy lutego 2014 r.      

AS

Wracaj

Najbliższe posiedzenie Rady Dzielnicy IX

29 maja (środa),
godz. 17:00

 

Inicjatywy obywatelskie