Przejdź do treści
25.06.2013

Po gali finałowej I Festiwalu Teatrów Szkolnych Polski Południowej

Uroczysta gala wręczenia nagród w dniu 11 czerwca zakończyła I Festiwal Teatrów Szkolnych Polski Południowej, organizowany w Centrum Sztuki Współczesnej Solvay.
Galę uświetniła premiera „Dulskich” – sztuki autorstwa Anny Osławskiej, wyreżyserowana przez Agnieszkę Rzepkę-Basta i przedstawiona przez Teatr Nieco Większych Form wespół z Theatrum Mundi.

Grand Prix za najlepszy spektakl i statuetkę „Felicjan 2013” I Festiwalu Teatrów Szkolnych Polski Południowej przyznano Zespołowi Teatralnemu Sceny „I” z MDK im. A. Bursy w Krakowie. Uznanie zdobyła oszczędność środków scenograficznych i kostiumowych, wyskoki poziom warsztatu aktorskiego i przede wszystkim kunsztowna praca zespołowa.

Wśród wyróżnionych spektakli jest również „Korowód bajek” przygotowany przez dzieci z Przedszkola Samorządowego Nr 95 pod kierunkiem Małgorzaty Ożóg oraz reżyserki Małgorzatą Karpowicz, która za reżyserię otrzymała nagrodę specjalną. Niezwykle ciepło i z podziwem przyjęty został pokaz „Tylko taniec” w choreografii Adam Ćwika zaprezentowany przez wychowanków SOSW Nr 6 z ul. Niecałej. Jury przyznało specjalne nagrody aktorskie za pokaz pantomimy w tym spektaklu dla Mateusza Sońta, Piotra Szydłaka i Macieja Hosaniaka.

Zaangażowane w Festiwal Stowarzyszenie Theatrum Mundi przyznało nagrody dla aktorów Grand Prix i trzech pierwszych miejsc w kategorii szkół ponadpodstawowych oraz wszystkich nauczycieli prowadzących w postaci warsztatów z aktorami i reżyserami. Nagrody te mają nas raczej spotkać ze sobą niż „pouczać” – podkreśliła jurorka Anna Osławska.

Radna Dzielnicy IX Renata Grotowska wyróżniła nagrodą pozaregulaminową „Złotą Maską” dwie najciekawsze kreacje aktorskie festiwalu. W I Festiwalu Teatrów Szkolnych Polski Południowej 2013 otrzymały ją Ola Sałach z Przedszkola Samorządowego Nr 95 za rolę czarnego charakteru w przedstawieniu „Kalejdoskop bajek” oraz Julia Niemiec za rolę czarownicy w spektaklu „Dwa światy” zaprezentowanym przez Teatr MASKA z Mordarki k. Limanowej.

Podczas finału I Festiwalu Teatrów Szkolnych Polski Południowej nagrodzone zespoły prezentowały fragmenty swych spektakli „bez zadęcia i tremy, kostiumów i  rekwizytów, tak po prostu” – jak ujęła to Anna Osławska. Było to osobliwe rozwiązanie sprzyjające integracji młodych ludzi, dla których obcowanie ze sztuką jest pasją.

Sztuki prezentowane podczas festiwalu oceniało jury w składzie: Anna Osławska (absolwentka teatrologii na Uniwersytecie Jagiellońskim, reżyserii dramatu PWST w Krakowie, autorka tekstów dla teatru, radia i TV, współtwórczyni i dyrektor artystyczny THEATRUM MUNDI, reżyser teatralny, nauczyciel akademicki w PAT ), Agnieszka Rzepka-Basta (instruktor teatralny w CSW Solvay, od 8 lat opiekunka Teatru Nieco Większych Form, nauczyciel-pasjonat i dyrektor Szkoły Podstawowej w Będkowicach, pedagog, autorka tekstów, scenariuszy teatralnych dla dzieci i młodzieży) oraz Dawid Malec (student teatrologii na UJ, instruktor teatralny w Liceum Ogólnokształcącym w Piekarach, aktor-amator, pasjonata teatru).

Przyznano następujące nagrody:

GRUPA MŁODSZA PRZEDSZKOLA I SZKOŁY PODSTAWOWE:
I miejsce: Publiczna Szkoła Podstawowa Sióstr Salezjanek w Krakowie za spektakl „Muzeum Księdza Bosko” (reż. Lidia Czarnowidz, Małgorzata Mazanek)

II miejsce: Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Racławicach za spektakl „Tropiciele na tropie Szrotówka Kasztanowcowiaczka” (reż. Agata Skotniczna)

III miejsce: Szkoła Podstawowa im. Juliusza Słowackiego w Zachełmnej za spektakl „Bajka o dobrym Antosiu” (reż. Katarzyna Dybaś, Anna Rozum)

wyróżnienie: Szkoła Podstawowa Nr 43 im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie za spektakl „Zaczarowane lustro” (reż. Marzena Mazurek, Marzena Biesiadecka)

wyróżnienie: Przedszkola Samorządowego Nr 95 w Krakowie za spektakl „Korowód bajek” (reż. Małgorzata Karpowicz, opiekun grupy: Małgorzata Ożóg)

 

MŁODZIEŻ GIMNAZJALNA I LICEALNA:
I miejsce: Teatr Zawias z Zespołu Szkół Nr 1 w Oświęcimiu za spektakl „Agnieszki Osieckiej i Jeremiego Przybory listy na wyczerpanym papierze” (reż. Agata Nasiłowska)

II miejsce : Teatr Proscenium z Liceum Nr 6 w Krakowie za spektakl „Skrzypek na dachu” (reż. Marlena Maciejewska)

III miejsce: Gimnazjum Nr 2 w Brzeszczach za „Przypowieść o Małym Księciu” (reż. Ks. Mirosław Wydrzyk, pomoc przy pantomimie Michał Sabat)

wyróżnienie dla Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego Nr 6 za „Tylko Taniec” (choreografia: Adam Ćwik)

Grand Prix za najlepszy spektakl i statuetka FELICJAN 2013 dla zespołu teatralnego Sceny „i” z MDK im. A. Bursy w Krakowie


NAGRODY AKTORSKIE I NAGRODY SPECJALNE DLA:
1. nagroda aktorska dla Mateusza Wróbla za rolę Mewiego w spektaklu „Skrzypek na dachu”
2. nagroda aktorska dla Patrycji Baran za rolę Osy w spektaklu „Tropiciele na tropie Szrotówka Kasztanowcowiaczka”

3. nagroda aktorska dla Małgorzaty Śmigielskiej za rolę Sprzątaczki w spektaklu „Muzeum Księdza Bosko”

4. nagroda aktorska dla Pauliny Brzeziak, Agnieszki Okulanis, Katarzyny Bielenik, Kamili Kózki, Olgi Krawczyk, Patryka Mańdoka za pokaz pantomimy w spektaklu „Przypowieść o Małym Księciu”

5. nagroda specjalna Adama Dalmata, Olimpii Korzeniewskiej i Pauliny Świerkosz za oprawę muzyczną w spektaklu „Skrzypek na dachu”

6. nagroda specjalna dla Agaty Skotnicznej za wykonanie kostiumów w spektaklu „Tropiciele na tropie Szrotówka Kasztanowcowiaczka”

7. nagroda specjalna dla Agaty Nasiłowskiej za reżyserię spektaklu „Agnieszki Osieckiej i Jeremiego Przybory listy na wyczerpanym papierze”

8. nagroda specjalna dla Małgorzaty Karpowicz za reżyserię spektaklu „Korowód bajek”

Wracaj

Najbliższe posiedzenie Rady Dzielnicy IX

29 maja (środa),
godz. 17:00

 

Inicjatywy obywatelskie