Przejdź do treści
14.06.2013

O działaniach zmierzających do budowy przedszkola w Borku Fałęckim

W dniu 7 czerwca 2013 roku Zarząd Dzielnicy IX, korzystając z gościnności dyrektor placówki pani Krystyny Dudek, spotkał się z rodzicami dzieci uczęszczających do Samorządowego Przedszkola Nr 95 przy ul. Żywieckiej w Krakowie w celu omówienia możliwości zwiększenia ilości miejsc dla dzieci w przedszkolach samorządowych na terenie naszej dzielnicy.

Wyłoniono Grupę „Inicjatywa Rodziców”, która złożyła deklarację rozpoczęcia aktywnych działań zmierzających do budowy przedszkola samorządowego na działkach gminnych przy ul. Kościuszkowców 6 w Krakowie. Rodzice dzieci z SP Nr 95 i radni Dzielnicy IX zbierali podpisy poparcia dla powyższej inicjatywy w czasie 19. Dni Dzielnicy IX w dniach 8 i 9 czerwca. Podpisy mieszkańców Dzielnicy IX i dzielnic sąsiednich wpierających naszą społeczną inicjatywę są nadal zbierane.

W dniu 12 czerwca stosowne pismo Zarządu Dzielnicy IX wraz z 500 podpisami trafiło na ręce Przewodniczącego Rady Miasta Bogusława Kośmidera, zastępcy Przewodniczącego Małgorzaty Jantos, która także swoim podpisem na liście wsparła działania Dzielnicy IX oraz Przewodniczącej Komisji Edukacji RM Marty Pateny.

Należy przypomnieć, że radni Dzielnicy IX od początku VI kadencji podjęli dwie uchwały w sprawie przeznaczenia działek pod budowę przedszkola i żłobka na działkach będących własnością Gminy Kraków. Kolejna uchwała w przedmiotowej sprawie zostanie przedstawiona przez Zarząd Dzielnicy IX radzie na sesji w dniu 18 czerwca.

Bardzo liczymy na sukces akcji zainicjowanej przez rodziców dzieci z SP Nr 95. I tu nawiążę do motta tekstu zamieszczonego w Piśmie Rady Dzielnicy IX z marca 2013: „Marzenia nie są ważne same w sobie, ani dlatego, że się spełniają, ale dlatego, że mają sens”. Wszystkie osoby zaangażowane w przedstawione działania są przekonane, że mają one sens!

Na bieżąco będziemy informowali o działaniach i pojawiających się  problemach oraz sukcesach.

Renata Grotowska

 

„Pragmatycy i marzyciele”

Na obszarze Dzielnicy IX Łagiewniki-Borek Fałęcki zlokalizowane są dwa  przedszkola samorządowe i kilka małych, prywatnych przedszkoli, usytuowanych w obiektach o różnym stopniu adaptacji do swojej nowej funkcji.

Dotkliwe braki w tym zakresie skłaniają radnych VI kadencji do postawienia sobie pytania, które będzie pierwszym krokiem w kierunku rozwiązania tego problemu: „Rozbudowywać istniejące, czy budować nowe przedszkola?”. Pytanie to dotyczy budynku Przedszkola Samorządowego Nr 95 przy ul. Żywieckiej, ponieważ Przedszkole Samorządowe Nr 10 przy ul. Strąkowej ma już za sobą etap rozbudowy. Jest to parterowy budynek   wyróżniający się nowoczesną architekturą, która doskonale wpisuje się w rozległą przestrzeń ogrodu. Jest przestronny i może pomieścić jedenaście oddziałów dla dzieci w wieku od 3 do 6 lat.  W bezpośrednim sąsiedztwie znajdują się wielorodzinne bloki mieszkalne osiedli Ruczaj i Cegielniane.

Powróćmy zatem do postawienia naszego pytania, w stosunku do przedszkola na osiedlu Żywiecka. Osiedle to zlokalizowane zostało ponad pół wieku temu w granicy lasu w Borku Fałęckim. Jest zamkniętą, harmonijnie zorganizowaną przestrzenią urbanistyczną, doskonale nasłonecznioną i wietrzoną dzięki prostopadłemu usytuowaniu względem siebie jednopiętrowych bloków  mieszkalnych. W centrum osiedla znajduje się budynek przedszkola, położony na niewielkim wzniesieniu, otoczony wysoką zielenią starych drzew i ogrodem zapewniającym dzieciom możliwość zabawy.

Niestety ze względu na dynamiczną zabudowę terenów starego Borku i zasiedlenie ich przez  rodziny z małymi dziećmi, przedszkole „pęka w szwach”. Stąd pomysł, by je rozbudować, zwiększając ilość dzieci ze 100 do 150. Tego domagają się rodzice.

Chcąc spełnić słuszne oczekiwania, Rada Dzielnicy IX podjęła uchwałę zaakceptowaną przez Radę Miasta Krakowa trzy lata temu, popierającą rozbudowę. Czy jest to rozwiązanie korzystne?

Zwiększenie miejsc w przedszkolu o 50  nie rozwiąże problemu przyjęć wszystkich chętnych, zwłaszcza pięciolatków, które muszą rozpocząć zajęcia przedszkolne. Jeżeli zabudowania powstaną na 30-arowej działce, niekorzystnie zmniejszy się przestrzeń placu zabaw dla dzieci, jeżeli budynek zostanie nadbudowany, znacznie utrudniona zostanie wewnętrzna komunikacja, co nie jest obojętne dla bezpieczeństwa.  Problem rozwiązujemy więc pozornie, ponosząc nieodwracalne straty. Przedszkole zostało pomyślane jako instytucja osiedlowa, dostosowana do jego potrzeb i niech tak pozostanie.

Miejmy odwagę wybrać inne rozwiązanie. Zaplanujmy nową inwestycję: przedszkole wraz ze żłobkiem. Oczywiście jest to duże wyzwanie, ale ze wszech miar potrzebne. Stwarza nowe perspektywy dla dzielnicy, która ma bardzo zaniedbaną strukturę oświatowo-wychowawczą. Przedszkoli – mało, żłobków – brak. Jedyny, który istniał został zlikwidowany, a budynek przy ul. Niecałej przekazano Specjalnemu Ośrodkowi Szkolno-Wychowawczemu Nr 6.

Placówka łącząca funkcję przedszkola i żłobka mogłaby powstać na działkach przy ul. Kościuszkowców, sąsiadujących z Parkiem Solvay, który stałby się miejscem spacerów i zabaw. Usytuowanie działek jest także atrakcyjne ze względów komunikacyjnych - blisko przystanków linii tramwajowych i autobusu.

Wymagamy od radnych, by ich działania cechował pragmatyzm, ale pozwólmy im mieć także marzenia.

RG

Polecam zapoznanie się z tekstami dotyczącymi tematu przedszkola w Dzielnicy IX, zamieszczonymi w tegorocznym marcowym numerze Pisma Rady Dz. IX oraz z tekstem „Borek walczy o przedszkole” [w: Dziennik Polski, 12.06.2013].

 

Wracaj

Najbliższe posiedzenie Rady Dzielnicy IX

29 maja (środa),
godz. 17:00

 

Inicjatywy obywatelskie