Przejdź do treści
26.10.2023

Obchody 95-lecia KS Borek

Obchody 95-lecia KS Borek

W dniu 23 września na Stadionie Leśnym w Krakowie przy ul. Żywieckiej 13 została przeprowadzona uroczystość z okazji 95-lecia istnienia klubu sportowego Borek Kraków. W tym roku Jubileusz był połączony z Międzynarodowym Turniejem
o Puchar Józefa Benedykta Cesarza (jednego z pierwszych prezesów KS Borek) oraz piknikiem Honorowych Dawców Krwi, połączony ze zbiórką krwi pod hasłem 100 litrów na 100-lecie.

Warto tutaj dodać, iż współpraca pomiędzy KS Borek i HDK Podgórze oraz firmą Petrosol przy okazji jubileuszu przebiegała wzorowo, za co szczególnie Zarząd KS Borek chciałby podziękować prezesowi Petrosolu – Krzysztofowi Karczowi oraz prezesowi HDK Podgórze – Markowi Krygowskiemu.

W tym roku Międzynarodowy Turniej zaszczyciły swoją obecnością drużyny ze Słowacji MKF Rożnava oraz Benecol Koszyce. W międzyczasie odbył się również mecz o mistrzostwo A klasy pomiędzy drużyną gospodarzy i zespołem Dąbskiego Kraków, zakończony remisem 1:1. Całość wydarzeń uświetniły dwa koncerty muzyczne zespołów „Przeboje we dwoje” oraz, na zakończenie imprezy, „Inside”. W tym dniu pogoda mocno nie sprzyjała obchodom, jednak jako Zarząd KS Borek Kraków jesteśmy przekonani, że ten dzień będzie na długo zapamiętany, a stadion przy ul. Żywieckiej 13 będzie kojarzył się tylko z pozytywnymi emocjami.

W tym dniu swoją obecnością zaszczycili: senator Bogdan Klich, Pełnomocnik Prezydenta ds. Sportu – Janusz Kozioł, Wiceprezes Małopolskiego Związku Piłki Nożnej – Jerzy Nagawiecki oraz Radni Miasta Krakowa i Radni Dzielnicy IX na czele z Przewodniczącym Bogusławem Gołasem. Warto dodać, że całość obchodów swoim patronatem
oraz wsparciem finansowym objął MPZN oraz Prezydent Miasta Krakowa.

Pamiętając o tym, że Klub Sportowy tworzą ludzie, którzy przez lata poświęcali czas i energię na zarządzaniu klubem, żeby było to miejsce rozwoju na sportowej mapie Krakowa dla kolejnych pokoleń naszej dzielnicy, ale również i całego miasta. Zarząd KS Borek przy wsparciu MZPN postanowił uhonorować osoby, które tworzyły klub. Brązowe medale MZPN otrzymali Wojciech Florczyk, Wiesław Pachacz oraz Zygmunt Florczyk. Złote odznaki podokręgu MPZN otrzymali: Tomasz Sałach, Andrzej Trątnowiecki, Maciej Bała, Jacek Maj, Andrzej Waśniowski, Marek Szymański, Marek Kopkowicz. Srebrne odznaki otrzymali: Igor Fortuna, Julian Szwajda, Wacław Dziadkowiec, natomiast brązowe: Michał Dąbrowski oraz Maciej Zapała. Po oficjalnej części rozpoczęcia, po raz pierwszy została zaprezentowana sala pamięci, która wzbudziła spore zainteresowanie odwiedzających.

Warto przypomnieć historię klubu:
Na bazie nieformalnego uprawiania futbolu, w 1928 powstał Klub Sportowy Borkowianka, pierwszym prezesem był Aleksander Smyrak. Dwa lata później Klub przeszedł pod opiekę fabryki Solvay i zmienił nazwę na Amatorski Klub Sportowy Borek. Od początku na pierwszym planie była piłka nożna, ponadto działały sekcje kolarska, lekkoatletyczna
i turystyczna. W 1937 AKS Borek przyłączył się do działającego w Borku Fałęckim Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”, ale nie trwało to długo.

W czasie okupacji drużyny borkowskie uczestniczyły w rozgrywkach powstałej w 1943 Ligi Krakowskiej. Rok później do użytku oddano nowy stadion, który służy piłkarzom aż do dzisiaj. Dzięki pomocy finansowej Zakładów Solvay (po wojnie były to Krakowskie Zakłady Sodowe) rozrastał się. Powstały sekcje: koszykówki, siatkówki, piłki ręcznej oraz sekcja bokserska, a nawet szachowa i brydżowa. Sponsoring Zakładów skończył się w latach 90. ubiegłego wieku i wówczas nadeszły chude czasy dla Borku. Pozostała tylko sekcja piłkarska piłki nożnej. I tak jest do dziś.

Tomasz Ladra

Wracaj

Najbliższe posiedzenie Rady Dzielnicy IX

29 maja (środa),
godz. 17:00

 

Inicjatywy obywatelskie