Przejdź do treści
30.11.2022

Filia Biblioteki Kraków przy ul. Żywieckiej zaprasza po remoncie

Filia Biblioteki Kraków przy ul. Żywieckiej zaprasza po remoncie

Od ponad 70 lat biblioteka przy ul. Żywieckiej zaprasza krakowian do korzystania z sukcesywnie wzbogacanego księgozbioru i udziału w wydarzeniach kulturalnych. W tym roku filia nr 32 Biblioteki Kraków przy Żywieckiej 32 została wyremontowana i od 18 listopada czytelnicy mogą ponownie korzystać z oferty placówki.
Filia nr 32 Biblioteki Kraków przy ulicy Żywieckiej 32 rozpoczęła działalność ponad 70 lat temu jako punkt biblioteczny, którego siedzibą było pomieszczenie w lokalu Klubu Sportowego. Jej powstanie było związane z budową robotniczego osiedla mieszkaniowego w rejonie ulicy Żywieckiej i Kępnej, peryferiach Dzielnicy Podgórze.
Punkt biblioteczny kilkakrotnie zmieniał swoją siedzibę, a w 1960 roku został przekształcony w filię Miejskiej Biblioteki Publicznej. Placówka wraz z rozwojem zwiększała swoją powierzchnię. Przez lata pełniła ważną rolę kulturalną w tej części Dzielnicy IX. We wrześniu 1996 r. na emeryturę przeszła, po 38 latach pracy, Lucyna Żmuda, pierwszy kierownik filii, jej następcą została pani Ewa Antończyk, która szefuje placówce do dziś. Filia przy ul. Żywieckiej zawsze mogła liczyć na wsparcie finansowe Rady Dzielnicy, środki przyznawane były głównie na zakup nowości książkowych.
W 2022 r. ze środków przyznanych z budżetu miasta możliwe było przeprowadzenie remontu kapitalnego lokalu biblioteki. W jego ramach powiększono przestrzeń wypożyczalni, wymieniono drzwi wejściowe o szerokości umożliwiającej korzystanie z biblioteki przez osoby z niepełnosprawnością, zainstalowane zostały drzwi wewnętrzne i okna w przedsionku, zdemontowano kraty w oknach, podniesiono poziom posadzki, wymieniono kaloryfery i oświetlenie, wszystkie meble, zmieniono podjazd do lokalu, urządzono zaplecze socjalno-administracyjne z zapleczem kuchennym. Koszt prac remontowych zamknął się kwotą ponad 120 000 zł, zaś mebli 70 000 zł.

Wracaj

Najbliższe posiedzenie Rady Dzielnicy IX

22 lutego (środa), 
godz. 17:00

 

Inicjatywy obywatelskie