Przejdź do treści
24.09.2020

Wywiad: Policja jest coraz bardziej skuteczna

Wywiad: Policja jest coraz bardziej skuteczna

Z Wojciechem Kastelikiem, nowym Komendantem Komisariatu Policji nr V w Krakowie o wyzwaniach jakie stoją przed Policją oraz bezpieczeństwie w Dzielnicy IX rozmawia Jakub Gawron.

Niedawno objął Pan stery w Komisariacie Policji nr V w Krakowie. Jakie cele i zadania stoją przed Panem, zwłaszcza w obliczu pandemii?

Wzrost poczucia bezpieczeństwa oraz zaufania do Policji, a także spadek przestępczości, to zadania, które są dla mnie niezmiernie istotne. Policja stoi na straży przestrzegania prawa, co niewątpliwie wpływa na sposób odbioru tej formacji, ponieważ często znajduje się w sytuacji kiedy musi zareagować na łamanie przepisów przez obywatela. Natomiast jestem przekonany, że nawet kiedy dochodzi do karania za popełnione wykroczenia czy przestępstwo, Policja jest w stanie budować swój pozytywny wizerunek jako organizacji poprzez fachowość podejmowanych decyzji.
Spadek przestępczości, szczególnie w obszarze przestępczości pospolitej to kolejny priorytet mojego działania. Postępująca urbanizacja na terenach podległych KP V powoduje, że mieszkańcy mają do czynienia z nowymi problemami, które do tej pory były dla nich niedostrzegalne, poczynając od tak prozaicznych sytuacji jak problemy z parkowaniem.
Warto w tym miejscu wspomnieć o Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa, która jest narzędziem przyjaznym dla obywatela a dla Policji pomocnym w diagnozowaniu obszarów, wymagających naszego szczególnego zaangażowania i które są szczególnie uciążliwe dla społeczności lokalnej. Ponadto, w Komendzie Miejskiej Policji w Krakowie podjęto decyzję o reorganizacji obszarów działania komisariatów Policji w Krakowie tak, aby pokrywały się one całościowo z obecnymi dzielnicami miejskimi, co również mam nadzieję wpłynie na jeszcze lepszą współpracę pomiędzy Policją a społecznością lokalną. Budowana jest także nowa siedziba Komisariatu Policji V w Krakowie, która jeszcze bardziej usprawni nasze działania i zapewni lepsze warunki zarówno dla samych funkcjonariuszy, jak i obywateli.
Pomimo nowych obowiązków jakie przyniosła ze sobą pandemia COVID-19, w dalszym ciągu wykonujemy nasze podstawowe zadania. Wskaźniki związane z badaniem przestępczości wskazują, że poziom wykrywalności przestępstw i wykroczeń jest wyższy niż w roku ubiegłym. Tak więc pomimo nałożenia nowych zadań, Policja jest coraz bardziej skuteczna w swoich działaniach.

Czy Dzielnica IX na tle innych dzielnic jawi się jako bezpieczne miejsce dla mieszkańców?

Udzielając odpowiedzi na to pytanie posłużę się danymi dotyczącymi przestępstw z podstawowych kategorii zgromadzonymi od początku 2020 roku.
W tym okresie w rejonie Dzielnicy IX odnotowaliśmy 39 przestępstw, z czego: kradzieży: 11, kradzieży pojazdu: 1, kradzieży roweru: 5, kradzieży z włamaniem (w tym do mieszkania/domu: 2): 8, zniszczenia mienia: 8, bójki/pobicia/uszkodzenia ciała: 0, przestępstw rozbójniczych: 2.
W tym samym okresie w innych dzielnicach obsługiwanych przez KP V odnotowano co najmniej dwukrotnie więcej przestępstw w każdej z wymienionej kategorii. Biorąc pod uwagę powyższe dane należy stwierdzić, że na terenie Dzielnicy IX przestępstwa mają miejsce znacznie rzadziej niż na terenie Dzielnic VIII i XIII.

Jakie działania podejmuje Policja w celu poprawy bezpieczeństwa na obszarze Dzielnicy IX?

Oprócz codziennej służby dzielnicowych, w rejon Dzielnicy IX dyslokujemy służby kryminalne, patrolowe, w tym dodatkowe siły z Oddziału Prewencji Policji oraz Wydziału Sztab Policji Komendy Miejskiej Policji w Krakowie. Ponadto dzielnicowi realizują tzw. plany priorytetowe, które są ukierunkowane na poprawę bezpieczeństwa mieszkańców
np. przeciwdziałanie i ograniczenie sprzedaży napojów alkoholowych osobom nietrzeźwym.

Czy na wskazanym terenie zdarzają się wyłudzenia od osób starszych, m.in. przy pomocy metody
„na wnuczka”? Jak temu przeciwdziałać?

Od początku 2020 roku na terenie działania Dzielnicy IX odnotowaliśmy 1 przestępstwo oszustwa metodą na „wnuczka” czy „policjanta”. W tym samym okresie na pozostałym podległym terenie było ich 7.
Z uwagi na charakter takich przestępstw najskuteczniejszą metodą walki z ich sprawcami jest kampania informacyjna skierowana do potencjalnych pokrzywdzonych, czyli do osób starszych czy samotnych.
W tym celu, za pośrednictwem ogólnodostępnych mediów czy parafii staramy się dotrzeć do mieszkańców z informacjami opisującymi sposób działania oszustów.. Dlatego chciałbym uświadomić wszystkich czytelników, że w trakcie rozmowy telefonicznej policjant nie zażąda przekazania danych dotyczących kont bankowych, pieniędzy czy wartościowych rzeczy przechowywanych w miejscu zamieszkania.

Jakie zagrożenia czyhają na najmłodszych? Jakie działania edukacyjne prowadzone są przez KP V
na terenie Dzielnicy IX?

Większością problemów na jakie natrafiamy to jest przemoc w szkole, która jest widoczna już w klasach najmłodszych. Na szczęście zdarza się to dość rzadko. Policjanci Ogniwa ds. Prewencji Kryminalnej, Nieletnich i Patologii Komisariatu Policji V utrzymują stały kontakt z dyrekcją i pedagogami. W momencie uzyskania od szkoły informacji, funkcjonariusze podchodzą do każdej sprawy indywidualnie. Wskazują szkole jakie działania mogą, a jakie muszą zostać podjęte i wspólnie starają się wybrać najlepsze rozwiązanie, kierując się dobrem dzieci. Korzystają wtedy z opinii nauczycieli o każdym uczniu, aby rozpoznać kompleksowo jego problemy, które mogą wynikać np. z problemów lub zaniedbań rodzinnych. Wtedy do współpracy włącza się policjant dzielnicowy, który może rozpoznać sytuację rodzinną dziecka poprzez przeprowadzenie wywiadu. Zawsze służymy szkołom swoją pomocą i radą.
Policjanci prowadzą zajęcia edukacyjne dla dzieci w szkołach już od najmłodszych klas. Uświadamiają jak należy się zachowywać w szkole wobec innych dzieci, czego nie wolno robić, jak unikać zagrożeń i jak zachować się w sytuacji zagrożenia w szkole i poza nią. Od jakiegoś czasu nowym pojęciem jest tzw. „przemoc w sieci”. Jednym z projektów skierowanych do uczniów klas IV jest akcja „Cyberprzemoc-zagrożenia w sieci”. Bardzo ważne jest także uświadamianie rodzicom uczniów, zagrożeń na jakie narażone są dzieci w cyberprzestrzeni. Często dorośli nie zdają sobie z tego sprawy, uważają, że problem nie dotyczy ich dziecka. Ponadto policjanci co roku realizują spotkania tematyczne dla dzieci i młodzieży np. bezpieczne wakacje, bezpieczne ferie, bezpieczeństwo nad wodą, bezpieczna droga do szkoły.

Rada Dzielnicy IX ściśle współpracuje z KP V w Krakowie, np. poprzez współfinansowanie pojazdów. Proszę powiedzieć jakie są oczekiwania Policji i plany dla dalszej współpracy.

Rzeczywiście do tej pory zarówno ja, jak i moi poprzednicy bardzo ściśle współpracowaliśmy z Radą Dzielnicy IX. Chciałbym serdecznie podziękować za życzliwość z jaką spotykamy się w codziennych kontaktach z przedstawicielami Rady oraz wszelkie wsparcie finansowe i rzeczowe, które trafiło do KP V w Krakowie. Zarówno ja, jak i moi poprzednicy, jesteśmy pod dużym wrażeniem inicjatyw Rady Dzielnicy, które są podejmowane w celu skuteczniejszego eliminowania negatywnych zjawisk i służą poprawie jakości życia społeczności lokalnej. Liczymy na dalsze zacieśnianie współpracy w celu jak najlepszego zapewnienia bezpieczeństwa nam wszystkim.

Wracaj

Najbliższe posiedzenie Rady Dzielnicy IX

24 kwietnia (środa),
godz. 17:00

 

Inicjatywy obywatelskie