Przejdź do treści
15.07.2020

Teren prywatny - wstęp wzbroniony?

Teren prywatny - wstęp wzbroniony?

Od kilku miesięcy trwa spór pomiędzy właścicielem jednej z posesji znajdującej się przy ul. Krochmalniki a gminą i okolicznymi mieszkańcami. Przedmiotem sprawy jest zamknięta brama prowadząca do prywatnej posesji. Sęk w tym, że brama ta stoi częściowo na gruncie należącym do gminy, zagradzając jednocześnie przejście z ul. Krochmalniki na tereny zielone oraz w stronę pobliskiego osiedla.
Sprawa jest jednak bardziej złożona. Bowiem według oświadczenia właściciela przedmiotowej nieruchomości brama wjazdowa na posesję stoi tam już od 2000 roku. Wtedy nie było jeszcze okolicznych bloków, a tereny nie były ogrodzone, więc nikt nie zwrócił na to uwagi. Jednak obecnie okoliczni mieszkańcy są przez to pozbawieni łatwego dostępu do Lasu Borkowskiego, a także do tramwaju, przychodni czy lokalnych sklepów spożywczych. Należy zaznaczyć, że od drugiej strony posesja jest nieogrodzona i osoby postronne bez mniejszych problemów mogą na nią wejść.
Rada Dzielnicy IX otrzymała petycję od mieszkańców na początku marca w sprawie otwarcia przejścia. Podpisało się kilkanaście osób. W kwietniu urzędnicy ZDMK wezwali do dobrowolnego otwarcia jednego skrzydła ogrodzenia, by umożliwić mieszkańcom wejście do lasu. W maju urzędnicy wezwali do wydania zajętej części nieruchomości. Jednocześnie nie zgodzili się, by wydzierżawić ten kawałek działki, na której stoi płot i część ogrodzenia. Rada Dzielnicy również podjęła stosowną uchwałę w tej sprawie. Jednak wszystkie te działania okazały się bezskuteczne. Dlatego w czerwcu prawnicy gminy rozpoczęli działania mające na celu skierowanie sprawy do sądu. Jednocześnie został wytoczony proces o ustalenie zasiedzenia spornego gruntu przez właściciela grodzącego ten teren. Sprawa jest w toku.

Wracaj

Najbliższe posiedzenie Rady Dzielnicy IX

26 sierpnia (środa),
godz. 18:00

Inicjatywy obywatelskie