Przejdź do treści
15.07.2020

Wywiad: Iskierkę na początku trzeba było odczarować

Wywiad: Iskierkę na początku trzeba było odczarować

Z Magdą Handzel-Milc i Iloną Wronowską z Klubu „Iskierka” o zmianach jakie zaszły w ostatnich latach i dalszych planach działań rozmawia Jakub Gawron.

Kilka lat temu przyszła Pani do Klubu Iskierka z sąsiedzkiego CSW Solvay. Czym różnią się te ośrodki
i jakie stały wtedy przed Panią wyzwania?

Są to zupełnie inne ośrodki, mimo że oba przynależą do Centrum Kultury Podgórza, nie da się ich porównać. Różnią się przede wszystkim wielkością a co za tym idzie specyfiką organizowanych wydarzeń. Różni je także lokalizacja i zaplecze techniczne. Iskierka jest małym klubem, typowo osiedlowym dlatego przygotowana została oferta najbardziej odpowiadająca społeczności lokalnej. Posiadamy salę teatralną, pracownię plastyczną oraz salę lekcyjną i staramy się te sale wykorzystywać jak najlepiej.
Klub Iskierka na początku trzeba było „odczarować”, mimo tego, że znajduje się wewnątrz osiedla najbliżsi mieszkańcy nie korzystali z oferty, ponieważ była ona bardzo ograniczona. Trzeba było pokazać im, że jesteśmy dla nich i zawsze mogą do nas przyjść a na pewno znajdą coś dla siebie. Stąd pomysł na postać Skrzata Iskierki i związane z nią konkursy dla dzieci i rodziców, które obejmowały tematyką najbliższą okolicę, czyli teren dzielnicy IX.

W ciągu tego czasu pracy w Klubie było zapewne dużo satysfakcji, ale i wiele wyzwań. Z jakim trudnościami zmagały się Panie dotychczas?

Najważniejsze było przeprowadzenie remontu. Została usunięta ścianka działowa w sali plastycznej, która pamiętała jeszcze czasy kina „Chemik” oraz antresola, która pełniła funkcję magazynu zbędnych rzeczy. Dzięki temu zyskaliśmy piękną, przestrzenną pracownię plastyczną, z której może korzystać dwa razy więcej uczestników warsztatów niż dotychczas. Korytarz został odmalowany, podobnie biuro. Zakupione zostały nowe meble do pomieszczeń. Teraz do Klubu wchodzi się z przyjemnością.

Jakie są Państwa plany na najbliższe lata dla tej instytucji kultury?

Cały czas pracujemy nad poszerzaniem oferty klubu, zarówno jeśli chodzi o ofertę zajęć popołudniowych dla dzieci, młodzieży i dorosłych - tu ogranicza nas jedynie przestrzeń, jak i również warsztatów organizowanych w godzinach porannych dla uczniów okolicznych szkół. Należy tu nadmienić, że zajęcia te są możliwe dzięki środkom przekazywanym nam przez Radę Dzielnicy IX i są przez to nieodpłatne. Bardzo za to dziękujemy. Do tej pory, czyli w ciągu ostatnich dwóch lat, zorganizowaliśmy szereg warsztatów plastyczno-teatralnych, odbyły się również warsztaty patriotyczne.
Z przedszkolakami przygotowaliśmy dwie szopki na krakowski konkurs szopek oraz wykonaliśmy Smoka Wawelskiego na „Paradę Smoków”, dzieci i młodzież z SOSW nr 6 uczestniczą w warsztatach kroju i szycia.
Kilka razy w miesiącu zapraszamy dzieci z pobliskich placówek oświatowych na spektakle teatralne, w tym roku gościliśmy aktorów teatru KALEJDOSKOP. Również na koncerty muzyczne, które przybliżają najmłodszym uczestnikom muzykę klasyczną, ludową oraz poznanie instrumentów wykorzystywanych przy jej dostosowaniu odpowiednio do wieku. Rozpoczęliśmy także pokazy taneczne. Wszystkie te działania będą kontynuowane.
Współpracujemy z artystami lokalnymi oraz zapraszamy gości z innych miast Polski. Można wymienić tu choćby znanych tancerzy street dance'u, czy artystów-grafików. Na warsztaty uczestnicy przyjeżdżają z całego Krakowa, okolic oraz innych miast. Mamy nadzieję stać się ośrodkiem tych działań znanym
w całej Polsce.
Dużą popularnością cieszy się też koncert kolęd dla mieszkańców z udziałem uczestników naszych zajęć nstrumentalnych „Kolędujmy razem!”. Wszystkie te działania sprawiają, że związałyśmy się z lokalną społecznością, która przyjęła nas z „otwartymi rękami”. Razem z mieszkańcami tworzymy tą wspaniałą atmosferę w Klubie Iskierka, dzięki czemu wszyscy dobrze się tu czujemy. Dziękujemy!

Ilu macie Państwo uczestników zajęć? W jakim wieku są to osoby? Które zajęcia cieszą się największą popularnością?

Mamy 250 uczestników zajęć stałych. Przedział wiekowy jest szeroki, od noworodków po seniorów, jednak zdecydowanie największą grupą naszych odbiorców są dzieci i młodzież. Największą popularnością cieszą się zajęcia plastyczne, krawieckie „Mali kreatorzy mody”, stolarskie, baletowe, tańca Hip-Hop, komiksowe, teatralne, ruchowe warsztaty kreatywne, a także nauka gry na skrzypcach, gitarze, pianinie oraz nauka gry w szachy. Oczywiście zajęcia ruchowe dla dorosłych, czyli Latino Solo, aerobik oraz taniec towarzyski.

A jak Państwo radzili sobie podczas epidemii?

Pracowaliśmy zdalnie, organizowaliśmy zajęcia online takie jak: Klub Rodziców, zajęcia plastyczne, pianino oraz skrzypce. W tej chwili mamy stacjonarnie odbywające się Letnie Zajęcia Edukacyjne dla dzieci w wieku od 7 do 12 lat. Ze względu na reżim sanitarny mogliśmy przyjąć tylko 17 dzieci, dlatego prowadzimy te zajęcia od 1 lipca do 14 sierpnia, ale tylko w poniedziałki, środy i piątki w godzinach od 10.00 do 14.00. Dzieci bawią się fantastycznie. W tym roku zajęciom przyświeca hasło „Podróż wehikułem czasu”, więc łatwo sobie wyobrazić co się u nas dzieje.
Każdy dzień Letnich Zajęć Edukacyjnych to podróż do innego wymiaru czasu i miejsca. To znakomita okazja by zapoznać młodych uczestników z historią kultury, sztuki i cywilizacji. Dzieci poznają je poprzez różnorodne działania twórcze jak zabawy teatralne, plastyczne, taniec, ciekawostki, zagadki, eksperymenty, a także przygotowanie przestrzennej makiety i kręcenie filmu. Podróże sięgają czasów dinozaurów, a zakończą się w odległej przyszłości. Zajęcia są nieopłatne dzięki środkom pozyskanym z Rady Dzielnicy IX.

A co od września? Tradycyjna forma programu czy online?

Przygotowujemy ofertę na nowy rok kulturalny. Zostają oczywiście wszystkie zajęcia z zeszłego roku, jako nowość proponujemy „Rysowanki” dla rodziców z dziećmi w wieku od 3 do 4 lat oraz dla dzieci w wieku od 5 do 6 lat. Oferta wkrótce pojawi się na naszej stronie i nowym profilu na Facebook'u: Centrum Kultury Podgórza - Klub Iskierka. Planujemy także kolejne konkursy, spektakle teatralne, pokazy taneczne i koncerty.
Jesteśmy gotowi na prowadzenie niektórych zajęć online, jeśli sytuacja będzie tego wymagała. Mamy już doświadczenie, więc jeśli będzie trzeba postaramy się uruchomić ich najwięcej. Mamy ogromną nadzieję, że nie będzie takiej potrzeby - chcemy, żeby nasi uczestnicy przychodzili do nas.

Instytucje kultury wymagają nieustannego unowocześniania i dostosowania ich do potrzeb odbiorców. Czy i jakie planują Państwo inwestycje, również te remontowe?

Najgorszy remont już za nami, czyli powiększenie pracowni plastycznej. W całym budynku zostało wymienione także oświetlenie, dostosowane do wymogów unijnych. W przyszłym roku chcemy wymienić część drzwi wewnętrznych. Przydałaby się też wymiana podłogi w sali teatralnej. Zdajemy sobie sprawę, że wiele wyzwań z czasem stanie jeszcze przed nami, jednak jesteśmy zwarte i gotowe do rozwijania klubu i dostosowywania go do potrzeb uczestników.
Już dziś zapraszamy na nasz Dzień Otwarty, który odbędzie się 5 września 2020 r. w godz. 10:00 – 14:00, wówczas będzie można wziąć udział w niektórych zajęciach, zobaczyć budynek oraz zapisać się na wybrane warsztaty.

Wracaj

Najbliższe posiedzenie Rady Dzielnicy IX

26 sierpnia (środa),
godz. 18:00

Inicjatywy obywatelskie