Przejdź do treści
05.06.2020

Wywiad: od września ruszamy z naszą tradycyjną ofertą

Wywiad: od września ruszamy z naszą tradycyjną ofertą

Z Marią Dziobą, Kierownikiem Centrum Sztuki Współczesnej Solvay o stojących w obliczu epidemii wyzwaniach dla instytucji kultury oraz planach rozwoju rozmawia Jakub Gawron.

Jest Pani Kierownikiem Centrum Sztuki Współczesnej Solvay od marca 2019 roku. Co uważa Pani za swój największy sukces w dotychczasowych działaniach Centrum?

Kiedy objęłam stery w CSW Solvay – jednej z filii Centrum Kultury Podgórza – duży nacisk położyłam na informację, komunikację z lokalną społecznością oraz promocję naszej działalności. Zależało mi na tym, żeby mieszkańcy dostrzegli, jak wiele ciekawych propozycji mamy do zaoferowania i znów zaczęli postrzegać charakterystyczny budynek przy
ul. Zakopiańskiej jako miejsce tętniące życiem kulturalnym i warte odwiedzenia. Jednocześnie, starałam się udoskonalić i wzbogacić nasz program diagnozując potrzeby zróżnicowanej wiekowo społeczności lokalnej Dzielnicy i okolic oraz nawiązując współpracę z partnerami zewnętrznymi. Pragnę podkreślić, iż spośród nich szczególnie ważne są instytucje i organizacje reprezentujące poszczególne grupy społeczne, które częściowo udało się pozyskać do współpracy. Zamierzam również zacieśnić relacje z okolicznymi szkołami
i przedszkolami, stowarzyszeniami skupiającymi seniorów, hobbystów, miłośników historii
i tradycji tej części Krakowa itd. Do współtworzenia programu CSW Solvay chciałabym również zaprosić stowarzyszenia twórcze i zawodowe, organizacje pożytku publicznego, fundacje, czy środowiska wspierające rodzinę w procesie wychowania poprzez czynne uczestnictwo w kulturze.

Za największy dotychczasowy sukces uważam wyraźny wzrost liczby odwiedzających nas klientów i gości. Ubiegły rok udało się zakończyć frekwencją na poziomie ponad 60 tys. uczestników wydarzeń. Osiągnięcie takiego wyniku było możliwe m.in. dzięki zaangażowaniu całego zespołu CSW Solvay, za które bardzo dziękuję wszystkim współpracownikom.

W ciągu tego czasu pracy w Centrum było zapewne dużo satysfakcji, ale i wiele wyzwań.
Z jakimi trudnościami zmagała się Pani dotychczas?

Niełatwym zadaniem było dotarcie z ofertą CSW Solvay do nowych klientów oraz zachęcenie dotychczasowych do skorzystania z dodatkowych propozycji. Stąd, jak wspomniałam wcześniej, nacisk na intensyfikację działań informacyjno-promocyjnych. Wyzwaniem jest też z pewnością prowadzenie działalności kulturalnej w budynku pofabrycznym. Sukcesywnie modernizujemy i adaptujemy do swoich potrzeb kolejne pomieszczenia – najlepszym przykładem tych działań jest sala widowiskowa z profesjonalną sceną oraz miejscami dla widowni. Oczywiście, w tym zakresie jeszcze sporo pracy przed nami, ale działamy intensywnie, żeby pozyskiwać kolejne środki i wykorzystywać je jak najefektywniej. Z całym zespołem staramy się również tworzyć miłą atmosferę w CSW Solvay, tak, by nasi goście czuli się tutaj jak u siebie i chętnie do nas wracali.

Jakie ma Pani plany na najbliższe lata dla tej instytucji kultury?

Centrum Sztuki Współczesnej Solvay jest filią Centrum Kultury Podgórza. Działamy na terenie Dzielnicy IX Borek Fałęcki-Łagiewniki – ta lokalizacja zobowiązuje i wyznacza kierunki działań. Historyczna nazwa Solvay wskazuje na postindustrialne pochodzenie – to ciekawe nie tylko w kontekście architektury, struktury budynku i otoczenia, ale także kontynuowania i pielęgnowania spuścizny historycznej, jak choćby tej związanej z pracą Karola Wojtyły, późniejszego papieża Jana Pawła II, na terenie Zakładów Sodowych. Inną formą kontynuacji jest Orkiestra Dęta Solvay, która w tym roku świętuje 95-lecie działalności – została założona w 1925. Poza historycznym, istnieje również osadzenie w konkretnej społeczności, tworzonej przez osoby współcześnie zamieszkujące Dzielnicę IX. Mamy ambicję integrować i budować tę społeczność, poprzez włączanie jej do wszystkich inicjatyw i przedsięwzięć kulturalnych. Prezentujemy i promujemy kulturę na wysokim poziomie, dostępną dla wszystkich członków naszej społeczności oraz realizujemy zadania edukacyjne, które wzmacniają i uzupełniają tkankę społeczną tej części Krakowa. To dwa priorytety, na których opieramy plany naszej działalności. Chcemy, aby CSW Solvay było otwartą przestrzenią realizacji i ekspresji potrzeb mieszkańców Dzielnicy IX Borek Fałęcki-Łagiewniki, miejscem rozwoju kapitału społecznego i kulturowego, które będziemy razem współtworzyć.

Ilu macie Państwo uczestników zajęć? W jakim wieku są to osoby? Które zajęcia cieszą się największą popularnością?

Nasza oferta zajęć jest bogata i różnorodna. Organizujemy zarówno indywidualne, m.in. naukę gry na instrumentach, jak i grupowe – np. pilates, dla 15-20 osób. Zajęcia specjalistyczne, jak warsztaty architektury, czy fotografii prowadzone są w mniejszych, kilkuosobowych zespołach. Każdego dnia odwiedza nas kilkadziesiąt osób – od dwuletnich maluszków z opiekunami, przez starsze dzieci i młodzież, po dorosłych i seniorów. Nasza oferta zajęciowa uwzględnia propozycje dla wszystkich grup wiekowych.

Trudno jest odpowiedzieć na pytanie o największą popularność, bo jak porównać zajęcia plastyczne z tanecznymi, albo zajęcia teatralne z warsztatami architektury? Jakościowo
i merytorycznie wszystkie zajęcia są bardzo atrakcyjne dla uczestników, a jeśli chodzi
o aspekt ilościowy to najliczniejsze są grupy w ramach zajęć plastycznych i rekreacyjnych,
w których jednorazowo bierze udział 20 osób, a grup jest kilka.

Warto też wspomnieć o naszych stałych gościach – grupach i kołach zainteresowań, których członkowie regularnie bywają w CSW Solvay. Są to m.in. pszczelarze, wędkarze, Orkiestra Dęta Solvay i Artystyczny Zespół Estradowy Pieśni i Tańca Emerytów i Rencistów „Pogodna Jesień”. Na spotkaniach, próbach i zajęciach, które organizują gromadzi się od kilku do kilkudziesięciu osób. Są to osoby i inicjatywy, które na stałe są z nami związane, co cieszy nas podwójnie.

Wiem także, że odbywają się w Solvay’u koncerty czy spektakle, występują rozmaici artyści. Czy cieszą się one powodzeniem? Jakieś wydarzenie szczególnie zapadło w Pani pamięci?

Mamy dużą i dobrze wyposażoną salę widowiskową, w której możemy prezentować naszej publiczności bardzo szeroki repertuar – co zazwyczaj odbywa się przy szczelnie wypełnionej widowni. Zacznę od naszych cykli koncertowych. „Scena Klasyczna Solvay” prezentuje najczęściej recitale – od piosenki, poprzez operetkę, aż po pieśni i arie operowe. Występuje tu wielu znanych i lubianych wykonawców, chociażby: Karina  Skrzeszewska, Magdalena Pilarz-Bobrowska, Bożena Zawiślak-Dolny, Jakub Oczkowski, czy Jan Migała. Jest też miejsce na współpracę z Polskim Towarzystwem Muzyki Elektroakustycznej, które regularne organizuje u nas prezentacje współczesnej muzyki eksperymentalnej. „Scena Jazzowa Solvay”, to okazja do spotkań z muzyką improwizowaną – od jazzu tradycyjnego, po free jazz. „Solvay Nocą” to z kolei świetny sposób prezentacji i promowania polskiej muzyki niezależnej, rockowej. Koncerty, które odbywają się w ramach tego cyklu grupują polskie zespoły i solowych wykonawców, którzy rozpoczynają swoją przygodę z profesjonalną estradą. Wyłaniani są oni w ramach naszych comiesięcznych eliminacji, a występ i wideoklip, który jest montowany z nagrań zarejestrowanych w czasie koncertu, są dla wykonawców materiałem promocyjnym. Fakt, że możemy wnieść swój wkład we wspieranie polskiej muzyki daje szczególną radość.

Inny cykl, „Scena Kabaretowa Solvay”, ma dostarczać powodów do uśmiechu i relaksować. Zapraszani przez nas wykonawcy prezentują teksty i skecze o wysokiej jakości literackiej
i artystycznej, które nie tylko bawią do łez, ale często skłaniają też do refleksji.

Nie zapominamy również o najmłodszych. Na „Scenie Dziecięcej Solvay” wystawiane są spektakle dla dzieci i całych rodzin – często oprócz mamy, czy taty małym widzom towarzyszą również babcia i dziadek. W ramach cyklu prezentujemy zarówno klasykę bajki – np. adaptacje najsłynniejszych utworów Jana Brzechwy, jak i współczesne spektakle edukacyjne, uczące dbać o środowisko i klimat po spektakle oraz takie, które pozwalają dzieciom poznać odległe krainy z całego świata – i te prawdziwe i te „magiczne”. Szczególnie docenianym przez naszą publiczność są niedzielne spotkania rodzinne, na których poza spektaklami bajkowymi, całe rodziny uczestniczą w grach, zabawach i warsztatach. Wszyscy – i mali i duzi – wychodzą od nas pełni pozytywnych wrażeń i dopytują, kiedy, i co będzie na kolejnym spotkaniu.

W naszej ofercie mamy także spektakle teatralne i przedstawienia estradowe dla starszej publiczności – od sztuk edukacyjnych, przez adaptacje lektur szkolnych, po performansy
z ducha „kantorowskie”. W tym roku ruszyliśmy też z naborem do własnego zespołu teatralnego, więc liczymy, że niebawem poza gościnnymi spektaklami, będziemy mogli wystawiać również swoje. Oferujemy też szeroki wybór wydarzeń estradowych. Do tej pory na naszej scenie gościli m.in. wykonawcy prezentujący tradycyjną muzykę i taniec Grecji, Ukrainy, czy odległych Indii. Te barwne, międzynarodowe wydarzenia mocno zapadają
w pamięć.

Ważnym cyklicznym wydarzeniem, kończącym rok 2019, był „Bajkowy Bal Sylwestrowy dla dzieci”, który cieszył się ogromnym zainteresowaniem dzięki licznym atrakcjom przygotowanym dla najmłodszych. Moją ambicją jest, aby był to największy bal sylwestrowy dla dzieci w Krakowie i wpisywał się na stałe w kalendarz wydarzeń, w których warto brać udział co roku.

W pamięć zapadł mi również niezwykły występ z Poznania prezentujących twórczość Jacka Kaczmarskiego w koncercie „Pieśń o śnie”, który odbył się tuż przed wybuchem epidemii koronawirusa. Publiczność zmusiła artystów do kilkunastu bisów. Dla takich przeżyć warto organizować powyższe wydarzenia.

A jak Państwo radzą sobie podczas epidemii?

Zawsze jest trochę zaległości do nadrobienia, głównie tych papierkowych, więc okres zawieszenia stacjonarnej działalności, nasz niewielki zespół wykorzystał na ich nadrobienie. Staraliśmy się ponadto, o ile było to możliwe, organizować zajęcia w trybie online. Ważną częścią naszej pracy – bo pracowaliśmy bez przerwy, pomimo zamknięcia naszego budynku – było też planowanie nowych działań i wydarzeń. Czy nam się to udało możecie Państwo sprawdzić już w nadchodzące wakacje.

Co planujecie Państwo w najbliższych tygodniach i miesiącach? Jakie wyzwania stoją przed CSW Solvay w obliczu zmieniającego się świata, który staje się coraz bardziej wirtualny?

Epidemia koronawirusa zmusiła nas wszystkich do zintensyfikowania działań w sieci, ale płaszczyzna realna i wirtualna zapewne będą się przeplatać. Czego będzie więcej, czas pokaże. Zadecyduje także naturalnie głos naszej publiczności – to od niej będzie zależeć
z jakich form aktywności zechce skorzystać. Nadal będziemy oferować spotkania, widowiska, zajęcia i warsztaty, a sposób realizacji w sieci czy realu pozostaje kwestią techniczną, której postaramy się podołać.

Jakie są plany działań w wakacje?

Jeszcze w czerwcu wrócimy do organizacji części zajęć, które realizowaliśmy zgodnie
z wcześniejszym planem. Od lipca ruszamy z propozycją letnich aktywności dla dzieci. Będziemy realizować zajęcia edukacyjne (plastyczne, ruchowe, teatralne), spektakle teatralne, seanse filmowe i wyjścia na tematyczne spacery po terenie Dzielnicy IX, połączone z grami terenowymi.

W drugiej połowie lipca oraz w sierpniu zapraszamy na „Letnią Akademię Solvay”. Propozycja zajęć plastycznych, animacji poklatkowej, fotografii, teatralnych, muzycznych oraz gier i zabaw skierowana jest głownie do dzieci i młodzieży, ale mając doświadczenia
w pracy z całymi rodzinami, zapraszamy jak zwykle wszystkich – i dużych i małych.

W sierpniu proponujemy także kurs „Piosenka aktorska w Solvayu”, który przygotuje uczestników do występu wokalno-aktorskiego na koncercie, na naszej scenie w sali widowiskowej. Liczba miejsc jest ograniczona, więc nie warto zwlekać z zapisami!

A co od września? Tradycyjna forma programu czy także online? Czy pojawi się coś nowego w Państwa ofercie?

Od września ruszamy z naszą tradycyjną ofertą. Wszyscy uczestnicy dotychczasowych zajęć znajdą ich kontynuację: zajęcia plastyczne dla dzieci (kreatywne maluchy) i dorosłych (pracownia plastyczna), warsztaty architektoniczne, fotografia, nauka gry na instrumentach (gitara, fortepian, perkusja), zajęcia z hip-hopu, baletu i pilatesu, zajęcia teatralne i śpiewu dla dzieci. Jeśli będzie taka potrzeba lub konieczność, niektóre zajęcia będą prowadzone w trybie online.

Nadal będą też działać: Artystyczny Zespół Estradowy Pieśni i Tańca Emerytów i Rencistów „Pogodna Jesień”, Orkiestra Dęta Solvay, koła wędkarzy i pszczelarzy. Serdecznie zachęcamy, by do nich dołączać.

Poszerzamy oczywiście naszą ofertę zajęć, starając się także wyjść naprzeciw oczekiwaniom naszej społeczności. Zajęcia plastyczne wzbogacimy o sensoplastykę oraz cykle „Kreatywne warsztaty”, Twórcza pracownia” i „Młodzi Artyści”. Do pakietu zajęć muzycznych dodamy indywidualne lekcje śpiewu oraz musical – uczestnicy kursu przygotowanie spektakl muzycznego (śpiew, taniec, aktorstwo), który przedstawią finalnie na naszej scenie w Sali widowiskowej. Oferta taneczna zostanie poszerzona o zajęcia zumby, zumby-kids, break-dance, tańca współczesnego oraz orientalnego i towarzyskiego. Chętnych do innej formy ruchu zaprosimy na yogę, Tai-Chi oraz warsztaty cyrkowe. Nowością będą warsztaty szycia oraz projektowania ubioru. Stworzymy także możliwości nauki języka chińskiego oraz migowego. W planie są również warsztaty dziennikarskie oraz zajęcia z historii sztuki.

Wszystkich zafascynowanych aktorstwem zapraszamy też do udziału w projekcie „Teatralna Scena Solvay”. Uczestnicy zajęć stworzą scenariusz, przygotują aktorskie role, zbudują scenografię, okraszą to wszystko kostiumem i rekwizytem, po to, by zrealizować spektakl na scenie CSW Solvay. Warsztat teatralno-aktorski będzie też można doskonalić uczestnicząc
w warsztatach pantomimy oraz lalki i maski, a także zajęciach literackich z pisania scenariuszy.

Oferta na nowy sezon 2020/2021 będzie też na bieżąco modyfikowana i dostosowywana do potrzeb mieszkańców i możliwości organizacyjnych. Zachęcam, by na zajęcia zapisywać się już w czerwcu. Zapraszam także na „Dzień Otwarty CSW Solvay”– 6 września br.,
w niedzielę – podczas którego zaprezentujemy nową ofertę zajęciową oraz przedstawimy instruktorów i prowadzących. W programie wydarzenia znajdzie się również koncert Orkiestry Dętej Solvay oraz spektakl kabaretowy dla dzieci.

Propozycja zajęć i warsztatów współistnieje oczywiście z ofertą koncertów, widowisk
i spektakli. Będziemy nadal realizować wspomniane wcześniej cykle koncertowe i zapraszać kolejnych znanych wykonawców – ku zadowoleniu, mam nadzieję, naszej publiczności.

Warto też wspomnieć o naszej działalności wystawienniczej. Mamy dwie galerie, w których prezentowane są prace artystów plastyków, głównie z Krakowa. Wystawy takie jak „Vademekum” Doroty Bernackiej „Od śladu do symbolu” Piotra Kolanko, „Trzy ćwierci …” Iwony Mickiewicz, Aleksandry Młynarczyk-Gemza, Andrzeja Andzika Kowalczyka i Jacka Marii Stokłosy, a także zbiorowa wystawa „Czekając na wiatr” były ważnymi punktami na mapie krakowskiej sztuki. W nadchodzącym sezonie 2020/2021 planujemy wystawy indywidualne Pameli Porwen (fotografia mody), Marty Wakuły-Mac i Jana Bosaka (grafika), Kariny Czernek (malarstwo) oraz Maciej Gryglaszewskiego i Pauliny Steligi (malarstwo),
a także wystawę zbiorową fotografii „Wenecja”, wystawę zbiorową Stowarzyszenia Plastyków Ziemi Krakowskiej i wystawy zbiorowe zatytułowane „Skład Solny” i „Olimpia”. Wszystkie rozpoczniemy wernisażami, na które serdecznie zapraszam już teraz.
W przestrzeni wystawienniczej Galerii Głównej i Galerii Promocyjnej będziemy też organizować warsztaty grafiki i malarstwa. Oczywiście przewidujemy także oprowadzania kuratorskie, z których też, mam nadzieję, chętnie skorzystają nasi goście.

Instytucje kultury wymagają nieustannego unowocześniania i dostosowania ich do potrzeb odbiorców. Czy i jakie planują Państwo inwestycje, również te remontowe?

Budynek CSW Solvay wymaga modernizacji. Mamy już komplet dokumentów projektowych oraz niezbędne dla takiej inwestycji pozwolenia. Obecnie jesteśmy na etapie pozyskiwania środków umożliwiających jej realizację. W najbliższej perspektywie czasowej chcielibyśmy natomiast doposażyć salę widowiskową, nasze pracownie warsztatowe i stworzyć pracownię komputerową, której brak silnie odczuliśmy w ostatnich miesiącach. Mamy ambitne plany
i wierzymy, że dzięki dalszemu wsparciu ze strony władz miejskich i dzielnicowych oraz pozyskaniu środków zewnętrznych uda nam się je zrealizować – krok po kroku.

W tym miejscu chciałabym również podziękować Radzie Dzielnicy za owocną współpracę zarówno przy promocji wydarzeń kulturalnych jak i sfinansowanie zakupu sprzętu dla CSW Solvay.

Warto także wspomnieć, że to Państwo wraz z Radą Dzielnicy organizujecie co roku Dni Dzielnicy IX. Zeszłoroczna edycja cieszyła się dużym uznaniem mieszkańców. Jakie są Pani wrażenia z organizacji tego typu przedsięwzięć i co planowane jest na kolejną edycję, która prawdopodobnie będzie dopiero w przyszłym roku?

„Dni Dzielnicy IX” to święto lokalnej społeczności, dlatego cieszę się, że CSW Solvay może je współtworzyć. Wysoka frekwencja i pozytywne opinie uczestników ubiegłorocznej edycji zmotywowały nas do poszukiwania jeszcze ciekawszych pomysłów i atrakcji na kolejną edycję wydarzenia, planowaną na 2021 rok. Mając na uwadze duże zróżnicowanie wiekowe mieszkańców Dzielnicy IX i okolic zadbam, aby w przyszłorocznym programie imprezy każde pokolenie znalazło coś interesującego dla siebie – od koncertu gwiazd dla dorosłych
i dzieci, po animacje, warsztaty, pokazy lokalnych grup artystycznych. Wspólnie z Radą Dzielnicy dołożymy wszelkich starań, by i tym razem zabawa była udana.

Wracaj

Najbliższe posiedzenie Rady Dzielnicy IX

27 stycznia (środa), 
godz. 17:00

 

Inicjatywy obywatelskie