Przejdź do treści
13.05.2020

#DajżeKompa krakowskim uczniom

#DajżeKompa krakowskim uczniom

W związku z pandemią koronawirusa szkoły realizują pracę z uczniami on-line. Niestety, nie wszystkie dzieci, a także nie wszyscy nauczyciele mają dostęp do komputera czy tabletu. W odpowiedzi na ten problem krakowskie firmy zainicjowały akcję #DajżeKompa, która za cel obrała sobie walkę z wykluczeniem cyfrowym.

Krakowskie firmy postanowiły wziąć sprawę w swoje ręce. Wspierane przez Urząd Miasta Krakowa rozpoczęły inicjatywę, w której każdy może przekazać potrzebującym dzieciom swój nieużywany sprzęt komputerowy. Powstała strona internetowa www.dajzekompa.pl, na której można zgłosić sprzęt do oddania i chęć jego otrzymania. Organizatorzy akcji planują, że w samej stolicy Małopolski rozdadzą przynajmniej 1000 zestawów.

Jak to działa?

Podarować można zarówno komputery stacjonarne, laptopy, tablety, jak również monitory, klawiatury, myszki, kamerki, zestawy słuchawkowe oraz inne działające sprzęty, które umożliwią podłączenie się do sieci oraz kontakt z nauczycielami. Na stronie www.dajzekompa.pl opisane są minimalne wymagania. Nie są wygórowane, sprzęt musi działać i być w stanie obsłużyć podstawowe programy.

Otrzymany sprzęt trafi do osób najbardziej potrzebujących z krakowskich szkół publicznych. Rodzice i opiekunowie dzieci, a także nauczyciele mogą zgłaszać potrzebę przez stronę internetową. Listę zweryfikuje organizator w ścisłej współpracy z dyrektorami szkół.

Pomimo już teraz zauważalnego zainteresowania ze strony darczyńców, zdajemy sobie sprawę, że w przypadku Krakowa - miasta, w którym uczy się ponad 137 tys. uczniów - zapotrzebowanie może być większe niż nasze możliwości. Dlatego oprócz organizacji akcji #DajżeKompa prowadzimy inne działania w tym zakresie. Aplikujemy o środki z Ministerstwa Cyfryzacji w ramach niedawno ogłoszonego programu "Zdalna szkoła", jednak dofinansowanie przyznawane w jego ramach pozwoli na zakup zaledwie kilkudziesięciu komputerów lub tabletów. Dlatego zachęcam kolejnych przedsiębiorców i wszystkich ludzi dobrej woli do przyłączania się do naszej akcji #DajżeKompa. Wielu z nas posiada nieużywane od miesięcy komputery czy tablety, którym możemy nie tylko dać drugie życie, ale przede wszystkim - pomogą one uczniom w ich edukacji - mówi Ewa Całus, Dyrektorka Wydziału Edukacji UMK.

Przygotowany i zdezynfekowany sprzęt trafi do najbardziej potrzebujących uczniów i nauczycieli wskazanych przez dyrektorów krakowskich szkół publicznych. Organizatorzy zajmą się wszystkimi kwestiami prawnymi i podatkowymi.

Wracaj

Najbliższe posiedzenie Rady Dzielnicy IX

26 sierpnia (środa),
godz. 18:00

Inicjatywy obywatelskie