Przejdź do treści
27.07.2018

Dąb Henryk na podium!

Dąb Henryk na podium!

Zakończyła się tegoroczna, ósma już, edycja konkursu Drzewo Roku organizowana przez Klub Gaja.
Borkowski dąb Henryk, rezydujący przy ul. Zakopiańskiej 121, zajął w plebiscycie internetowym zaszczytne 2. miejsce, zdobywając 3612 głosów.
W finale 8. edycji konkursu Drzewo Roku znalazło się 16 drzew z nadesłanych ponad 50 zgłoszeń z całej Polski. Podczas głosowania internauci oddali blisko 14 000 ważnych głosów. Na stronie plebiscytu odnotowano ponad 100 000 odsłon.
Choć Henryk nie będzie reprezentował Polski w międzynarodowym plebiscycie Europejskie Drzewo Roku 2019, jak zwycięzca konkursu – Klęczące Drzewo z Krasnegostawu w województwie lubelskim, z liczbą 4131 głosów – serdecznie gratulujemy wszystkim zaangażowanym w promocję naszego najstarszego potomka boru pokrywającego niegdyś południowe ziemie dzisiejszego Krakowa. Jak podkreśla Jacek Bożek, prezes Klubu Gaja: „Budowa kapitału społecznego wokół wartości związanych z drzewami wydaje się cenną i niezbędną pracą na teraz i na przyszłość. To wartość nie do przecenienia w czasie, kiedy przyroda dramatycznie potrzebuje naszej uważności i zrównoważonego podejścia”. Dlatego z uznaniem dziękujemy promotorom Henryka za udział w akcji Drzewo Roku. Samemu zaś bohaterowi życzymy niespożytych sił witalnych na kolejne setki lat!    

AS

PODZIĘKOWANIA
Henryk, udokumentowany potomek boru zarastającego w czasach średniowiecza obszar podkrakowskiej osady Borek, rozsyła podziękowania wszystkim osobom uczestniczącym w czerwcowych wydarzeniach happeningu poświęconego jego promocji. Społeczny Strażnik wspomnianego drzewa, jako główny organizator tego przedsięwzięcia odbywającego się na styku bytu rzeczywistego i wirtualnego, rozpowiada wobec świata swoją szczególną wdzięczność za zaangażowanie w popularyzację sędziwego dębu następującym szacownym obywatelom miasta Krakowa: Wojciechowi Bobkowi, Piotrowi Cybulowi, Marcinowi Królowi, Romanowi Kucowi, Mirosławie Murzyn, Elżbiecie Muter, Agnieszce Mydłowskiej, Leszkowi Słapakowi oraz Magdalenie Zawadzkiej.
Piotr Gzyl

Wracaj

Najbliższe posiedzenie rady

22 maja 2019 roku o godz. 18.00 w siedzibie Rady Dzielnicy IX

Inicjatywy obywatelskie