Przejdź do treści
22.06.2018

Tramwajem Nr 8 z Bronowic na sobotni event pod dębem Henrykiem w Borku Fałęckim

Tramwajem Nr 8 z Bronowic na sobotni event pod dębem Henrykiem w Borku Fałęckim

W najbliższą sobotę 23 czerwca o godzinie 12.00 Wydział Kształtowania Środowiska UMK dla miłośników przyrody i historii organizuje nietypowe wydarzenie (event) na siedlisku dębu pomnikowego Henryk w Krakowie – Borku Fałęckim przy ulicy Zakopiańskiej 121 (obok dworca autobusowego). Spotkanie poświęcone będzie drzewu pomnikowemu o imieniu Henryk, potomkowi dawnego boru zalegającego w przeszłości obszar Borku. Dąb ten aktualnie uczestniczy w ogólnokrajowym konkursie DRZEWO ROKU 2018 organizowanym przez Stowarzyszenie Ekologiczno-Kulturalne Klub GAJA. Drzewo to oczekuje na głosy mieszkańców Krakowa oddawane drogą elektroniczną na stronie internetowej www.drzeworoku.pl do końca miesiąca czerwca 2018 roku. Dąb ten jest pierwszym drzewem w Krakowie posiadającym kompleksową ocenę dendrologiczną z oszacowaniem wieku, swoje logo, społecznego strażnika i grupę osób fizycznych wspierających rangę tego drzewa dla kultywowania ochrony przyrody i łączenia ludzi wokół historii miejsca zamieszkania.

W programie spotkania przewiduje się:

– zbiorowe zdjęcie pod krawatem Henryka,

– informację dendrologa o walorach przyrodniczych,

– opowieści historyczne związane z drzewem podane przez społecznego strażnika dębu.

Na spotkaniu mile widziane są osoby mogące opowiedzieć wydarzenia, jakie miały miejsce w przeszłości w rejonie siedliska dębu i tzw. „pętli tramwajowej” w Borku Fałęckim.

Dla mieszkańców Krakowa zainteresowanych dojazdem na miejsce spotkania środkami komunikacji miejskiej zorganizowany będzie specjalny przejazd tramwaju na trasie linii Nr 8. Tramwaj oznaczony będzie jako: 8 Dąb Henryk. Przejazd zostanie wykonany zabytkowymi wagonami SN-4 z przyczepą PN3. Tramwaj wyjedzie z Bronowic Małych o godzinie 11.00. Na trasie przejazdu do Borku Fałęckiego zatrzymywać się będzie na wszystkich przystankach. Planowany czas przyjazdu tramwaju na istotniejsze przystanki przedstawia się następująco; Teatr Bagatela – 11.15, Wawel – 11.22, Korona – 11.28. Przejazd osób udających się na siedlisko Dębu Henryk jest bezpłatny. Osoby dorosłe otrzymają wizytówkę Dębu Henryka, natomiast dla dzieci możliwe jest nabijanie na dłoni pieczątki z liściem dębu. Zapraszamy.

 

 

Wracaj

Najbliższe posiedzenie rady

22 maja 2019 roku o godz. 18.00 w siedzibie Rady Dzielnicy IX

Inicjatywy obywatelskie