Przejdź do treści

Seniorzy KULTURALNIE

27.07.2017

Seniorzy KULTURALNIE

Seniorzy KULTURALNIE

Zapraszamy Państwa na dwie wystawy fotograficzne: FOTOREPORTERZY w Muzeum Fotografii w Krakowie oraz OKUPANCI. Niemcy w Krakowie 1939-1945 prezentowaną w Fabryce Schindlera.

Wystawa FOTOREPORTERZY przedstawia zdjęcia jedenastu reporterów skupionych wokół tygodnika studenckiego „itd”: Krzysztofa Paweli, Sławka Biegańskiego, Andrzeja Baturo, Macieja Osieckiego, Anny Musiałówny, Macieja Musiała, Krzysztofa Barańskiego, Włodzimierza Pniewskiego, Harry’ego Weinberga, Andrzeja Polca i Stanisława Cioka. Choć ich prace można porównać z najlepszymi przykładami fotografii humanistycznej, nie są dość dobrze znani szerokiej publiczności.

Przełomowy czas schyłku PRL-u i stanu wojennego obfitował w ważne i spektakularne wydarzenia, których źródłem były ruchy społeczne kontestujące istniejący system polityczny. Zarówno te wielkie wydarzenia jak i życie codzienne były dokumentowane przez dziennikarzy-fotoreporterów związanych z prasą młodzieżową, którzy działali również niezależnie, rejestrując własny obraz życia Polaków. Dzięki nim powstał różnorodny, niezwykle atrakcyjny wizualnie i przede wszystkim wielowymiarowy zapis. 

Fotoreportaż jest wbrew pozorom trudnym rodzajem fotografii. Od jego autora oczekuje się w pierwszym rzędzie obiektywizmu, szybkiej i często śmiałej reakcji na wydarzenia i sytuacje lub umiejętnego wychwycenia i pokazania nieczytelnego i nieopisanego jeszcze zjawiska w złożonej jak wiemy rzeczywistości. Oczekuje się też refleksu, spontaniczności, a także umiejętności świeżego spojrzenia, zdziwienia się w miejscach, które bardzo często przestały być zauważane i obok których przechodzimy obojętnie. Coraz dłuższa i różnorodna historia fotografii i obrazu, którą mniej lub bardziej świadomie kontynuuje kolejny jej współtwórca, bywa wsparciem lub obciążeniem.

Prezentowane na wystawie zdjęcia w większości należą do kolekcji Muzeum Fotografii w Krakowie. Jest to wybór z blisko sześciuset prac fotoreporterów związanych z tygodnikiem „itd.” Fotoreportaż „Ruda się żeni” Krzysztofa Barańskiego i Sławka Biegańskiego został udostępniony przez Forum - Polską Agencję Fotografów. Zdjęcia Macieja Musiała i Herry’ego Weinberga pochodzą z prywatnych zbiorów. 

Muzeum Fotografii w Krakowie, ul. Rakowicka 22

Czas trwania wystawy: 16.07–27.10.2017

Czynne: środa - piątek 11:00 - 18:00, sobota - niedz. 10:00 - 15:30

Dojazd do siedziby tramwajami nr 1 i 70.

Patroni medialni: Polityka, Radio Kraków, TVP3 Kraków, TVP KULTURA, Miesięcznik społeczno-kulturalny Kraków.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.


Wystawa Okupanci. Niemcy w Krakowie 1939-1945

Kim byli Niemcy mieszkający w Krakowie w czasie II wojny światowej? Skąd pochodzili, czym się zajmowali, jak spędzali czas wolny? Na te pytania próbujemy odpowiedzieć na wystawie czasowej Okupanci. Niemcy w Krakowie 1939-1945. Niemieccy cywile stanowili obok wojska oraz funkcjonariuszy aparatu SS i policji  duży odsetek mieszkańców Krakowa czasu wojny, o których w zasadzie niewiele wiadomo. Kraków jako stolica Generalnego Gubernatorstwa, miasto poza terenem frontu, był dla nich atrakcyjnym miejscem pracy i robienia interesów. Administracja GG zatrudniała urzędników, nauczycieli, naukowców, bankowców, kupców i przemysłowców. 

Ekspozycja pokazuje zarówno najważniejsze postaci aparatu władzy okupacyjnej, jak i biografie zwyczajnych Niemców. Poprzez ich losy oraz prezentowane eksponaty próbujemy dopowiedzieć na pytania skąd i dlaczego ludzie ci przyjeżdżali, jak się urządzili w Krakowie, czy była to społeczność monolityczna, jak postrzegała miasto, jaki miała kontakt z III Rzeszą, z Polakami i Żydami i jak wygadało ich życie codzienne w systemie państwa totalitarnego.
Dysponujemy niewielką ilością wspomnień Niemców na temat ich pobytu w Krakowie w czasie II wojny światowej. Wystawa oparta jest zatem głównie na materiałach fotograficznych i archiwalnych. To rodzaj migawek pokazujących z jednej strony oficjalne władze GG, ich politykę i propagandę skierowaną do Niemców i Polaków (np. antysemicką), a z drugiej codzienność życia w obcym kulturowo kraju, w warunkach wojny i rygorach państwa totalitarnego.

Wystawa czynna jest w dniach 27.04-29.10.2017.

Godziny otwarcia: poniedziałek 10.00-16.00 (1. poniedziałek miesiąca czynne do 14.00), wtorek-niedziela 09.00-20.00

Wracaj

Najbliższe posiedzenie Rady Dzielnicy IX

24 kwietnia (środa),
godz. 17:00

 

Inicjatywy obywatelskie