Przejdź do treści
23.11.2015

Malowany park

W dniu 29 października 2015 roku w gościnnej siedzibie filii Podgórskiej Biblioteki Publicznej, przy ulicy Zakopiańskiej 103 odbył się wernisaż murali, które powstały w Parku Solvay w ramach projektu I Festiwalu Street Artu 2015 w Dzielnicy IX. Spotkanie Uczestników projektu połączone zostało z wręczeniem pamiątkowych podziękowań i nagród.

A teraz dla przypomnienia kilka uwag na temat genezy tego rozwijającego się i modyfikującego się przedsięwzięcia, które w latach 2013-2014 nosiło nazwę „Konkurs Graffiti w Dzielnicy IX czyli malowanie na ścianie”.
Pomysł zrodził się w Zarządzie Dzielnicy IX VI kadencji i od razu zyskał sprzymierzeńców w CSW Solvay. Pierwszy konkurs, którego hasłem była: „EKOLOGIA”, został ogłoszony na wiosnę 2013 roku. Rozstrzygnięcie nastąpiło we wrześniu i w dniu 21 września 2013 roku rozpoczęło się wielkie malowanie ścian garaży, które przylegają do Parku Solvay. Trzeba dodać, że projekt ten korespondował z drugim, równoległym projektem Zarządu Dzielnicy IX – promocją Parku Solvay. Stąd temat konkursu – „Ekologia”. W czasie pierwszej edycji konkursu powstały dwa murale: „Zasłona” – projektowany i wykonany przez Katarzynę Czerniawską oraz „Zwycięstwo ekologii”, którego autorem jest Krzysztof Świętek. Obydwie prace można nadal oglądać na murach w parku.

W roku 2014 konkurs został ogłoszony pod hasłem: „KULTURA, SPORT, REKREACJA” i ponownie był promocją funkcji Parku Solvay, dlatego kolejne murale powstały na jego terenie, z wyjątkiem jednego, pt. „Kulturalny smok” Krzysztofa Świętka, który można oglądać na budynku hotelu Kampingu „Krakowianka” w Borku Fałęckim.

W wyniku realizacji I i II edycji Konkursu Graffiti w Dzielnicy IX powstało siedem murali, z wyjątkiem jednego, wszystkie na terenie parku. Obecnie tworzą one ciąg graffiti, które „wprowadzają” na teren parku od strony przystanku tramwajowego „Solvay” przy ul. Zakopiańskiej. Murale widoczne są z oddali, szczególnie „Tęczowy rowerzysta” pani Joanny Róg-Ociepko oraz cykl „Koty” Kasi Czerniawskiej.

Wszystkie przedsięwzięcia poza wymiarem tak często dzisiaj określanym mianem „realu”, muszą mieć także swoją „myśl”, która czyni z nich projekt „z duszą”, mający szansę na dalszy rozwój. Pisałam o tym szeroko w tekście „Oswajanie przestrzeni” zamieszczonym w drugim numerze Pisma Rady Dzielnicy IX w 2015 roku.
W roku 2015 Zarząd Dzielnicy IX uznał, że dla promocji parku wystarczająca była formuła konkursu, ale jeżeli chcemy uzupełnić funkcje i zwiększyć znaczenie projektu, należy rozszerzyć jego ramy. Stąd propozycja Festiwalu Street Artu.

Obok funkcji estetycznej, szczególnie ważny jest dla nas aspekt społeczny i edukacyjny. I właśnie na te aspekty zwróciliśmy uwagę w I edycji Festiwalu. Funkcja społeczna realizowana była we współpracy uczestników festiwalu, przedstawicieli uczniów Gimnazjum Nr 24 im. J.U. Niemcewicza w Krakowie i mieszkańców dzielnicy, szczególnie Wspólnoty Mieszkańców w Borku Fałęckim przy ulicy Kościuszkowców. Natomiast funkcja edukacyjna miała swoje miejsce w czasie dwudniowych warsztatów graffiti, prowadzonych przez panią Joannę Róg-Ociepko, w których uczestniczyli uczniowie gimnazjum, przygotowując projekt muralu do realizacji. Malowanie muralu „Pokolenie” trwało trzy dni. I tylko uczestnicy tego projektu mogą powiedzieć, że „malowanie na ścianie” to nie jest łatwa sztuka.
Po doświadczeniu ciężkiej pracy szczególnie boli, gdy nasze dzieło jest „poprawiane” przez bezwzględną dłoń pseudo artysty wandala. Dlatego stajemy się odpowiedzialni i bardziej wrażliwi na otaczającą nas przestrzeń. Sztuka ulicy staje się nam bliska i potrzebna. Zdarza się nawet, że tęsknimy za możliwością udziału w kolejnych projektach pozwalających pozytywnie zmieniać nasze otoczenie.

Zatem, do spotkania przy realizacji II edycji Festiwalu Street Artu w Dzielnicy IX 2016.

Renata Grotowska

Wracaj

Najbliższe posiedzenie Rady Dzielnicy IX

24 kwietnia (środa),
godz. 17:00

 

Inicjatywy obywatelskie