Przejdź do treści
07.02.2018

Zapraszamy seniorów

Święto kobiet

W dniu 8 marca 2018 r. (czwartek) o godz. 16.00 Koło Związku Emerytów Rencistów i Inwalidów zaprasza Seniorów na tradycyjne spotkanie z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet, które odbędzie się w Kawiarni STOKROTKA (ul. Żywiecka 13, na terenie KS Borek).

 

Wkrótce rusza kolejna edycja Aktywnych Poniedziałków dla Seniorów

Zarząd Dzielnicy IX uprzejmie informuje, że w roku 2018 kontynuowany będzie projekt adresowany do Seniorów pn. „AKTYWNE PONIEDZIAŁKI DLA SENIORÓW Z DZIELNICY IX”.

Spotkania rozpoczną się w miesiącu marcu 2018 r.

Pierwsze spotkanie odbędzie się w dniu 5 marca o godz. 11.00 – w pierwszy poniedziałek miesiąca – w siedzibie Rady Dzielnicy IX przy ul. Żywieckiej 13. Będziemy rozmawiali o proponowanej tematyce spotkań w roku 2018 oraz o społecznej roli kobiet w stulecie uzyskania przez kobiety praw wyborczych.

 

Ostatnie spotkania w ramach Aktywnych Poniedziałków dla Seniorów

Rada Dzielnicy IX zaprasza na kolejne spotkanie z cyklu Aktywne Poniedziałki dla Seniorów.
4 grudnia odbędzie się spotkanie z przedstawicielami Straży Miejskiej Miasta Krakowa na temat: „Bezpieczne zachowania w sytuacji zagrożeń. Skuteczna obrona przed napastnikiem”.
Miejsce spotkania: siedziba Rady Dzielnicy IX (ul. Żywiecka 13), godz. 11.00

Stałych uczestników projektu Aktywne Poniedziałki dla Seniorów zapraszamy do Teatru Bagatela w dniu 5 grudnia (godz.16.00) na komedię „Najdroższy”.

 

KARTA SENIORA

Kup kartę lojalnościową i korzystaj z wybranych elementów oferty Centrum Kultury Podgórza oraz wszystkich podległych filii przez cały rok! Sprawdź ofertę i nie zwlekaj!

Oferta skierowana jest do osób 60+. Obejmuje darmowy lub rabatowy wstęp na wybrane przez Centrum Kultury Podgórza zajęcia i wydarzenia.

Cena karty: 10 zł (z terminem obowiązywania na dany rok kulturalny).

Karty są dostępne w Centrum Kultury Podgórza (ul. Sokolska 13) oraz we wszystkich podległych filiach.

Oferta dla posiadaczy KARTY SENIORA na ostatni tydzień LISTOPADA 2017

 

Akademia Skutecznego Seniora

Stowarzyszenie Pracownia Obywatelska serdecznie zaprasza krakowskich Seniorów do udziału w projekcie „Akademia Skutecznego Seniora”. Ideą projektu jest zachęcenie seniorów do zaangażowania w poprawę jakości otoczenia, w którym na co dzień żyją i podejmowania działań na rzecz zmian, przyjaznych tej grupie wiekowej.

W ramach Akademii Skutecznego Seniora zaplanowaliśmy: cykl 3 spotkań dzielnicowych (maj/czerwiec), udział w wizycie studyjnej do Warszawy do dwóch organizacji, działających na rzecz aktywności osób starszych (II poł. lipca), cykl 5 szkoleń warsztatowych (wrzesień – październik) oraz indywidualne wsparcie tutora dla uczestników (październik – listopad), którzy podejmą działania na rzecz rozwiązania zdiagnozowanego problemu.

więcej informacji

 

Aktywne Poniedziałki dla Seniorów

Za nami już dwa spotkania z cyklu Aktywne Poniedziałki dla Seniorów. 6 marca seniorzy rozmawiali na temat Budżetu Obywatelskiego oraz włączenia się do działań partycypacyjnych; dyskusję inicjowała radna Renata Grotowska. 20 marca zaproszenie przyjęła i poprowadziła spotkanie psycholog i pedagog pani Teresa Kędra. Atrakcyjny temat o funkcjonowaniu naszego mózgu (nawiązujący do obchodzonego 22 marca Dnia Mózgu) zainteresował seniorów obojga płci, rozmowa w kawiarnianej atmosferze trwała znacznie dłużej niż przewidywany czas spotkania.

Projekt Aktywne Poniedziałki dla Seniorów 2017 realizowany jest ze środków Rady Dzielnicy IX przez CSW Solvay przy współudziale osób działających na zasadzie wolontariatu oraz aktywnych członków Koła Emerytów Rencistów i Inwalidów w Borku Fałęckim. Projekt ma w roku 2017 charakter pilotażowy – do końca grudnia zaplanowano 14 spotkań. Jego celem jest aktywizacja osób starszych w lokalnym środowisku Dzielnicy IX. Spotkania odbywają się dwa razy w miesiącu – w pierwszy i trzeci poniedziałek każdego miesiąca – pod adresem ul. Żywiecka 13 w Krakowie: w KAWIARNI STOKROTKA lub siedzibie Rady Dzielnicy IX, jeżeli wymaga tego charakter spotkania.

Najbliższe spotkania, zaplanowane przed przerwą wakacyjną:

  1. 03 kwietnia – spotkanie z zielarzem. Cz. 1. Prowadzi Apteka ZIKO. Miejsce spotkania: sala w siedzibie Rady Dz. IX, ul. Żywiecka 13.
  2. 24 kwietnia – spotkanie z rehabilitantem. Rehabilitacja ruchowa.
  3. 08 maja – spotkanie z zielarzem. Cz. 2. Prowadzi Apteka ZIKO. Miejsce spotkania: sala w siedzibie Rady Dz. IX, ul. Żywiecka 13
  4. 22 maja – spotkanie z graffiti. Przygotowanie seniorów do „malowania na ścianie”. Spotkanie prowadzi Joanna Róg-Ociepko. Miejsce spotkania: sala w siedzibie Rady Dz. IX, ul. Żywiecka 13.
  5. 05 czerwca – spotkanie z pszczelarzem. Właściwości miodu i degustacja produktu.

PRZERWA WAKACYJNA od 05 czerwca do 18 września 2017 roku.


Dom Kultury Podgórze miejscem przyjaznym dla seniorów

Dom Kultury Podgórze z ul. Sokolskiej otrzymał certyfikat „Miejsce przyjazne seniorom” w tegorocznej VI edycji akcji realizowanej przez Gminę Miejską Kraków wraz z Samorządem Województwa Małopolskiego.

Wyróżnienie to otrzymują lokalne instytucje i podmioty prywatne, które w swojej działalności uwzględniają potrzeby osób starszych. Są wśród nich np. kawiarnie, sklepy, obiekty kulturalne, edukacyjne, rekreacyjne, użyteczności publicznej i inne. Akcja promuje takie miejsca i zachęca inne instytucje do działań prosenioralnych, np. do odpowiedniego dostosowania architektury, realizowania projektów czy oferowania usług i zniżek skierowanych specjalnie do tej grupy.

Miejsca wyróżnione to przestrzenie, w których osoby starsze czują się dobrze i swobodnie, są godnie traktowane i obsługiwane.

Zapraszamy seniorów do Domu Kultury Podgórze!

zobacz, co ciekawego w Podgórskim Klubie Seniora w grudniu

 

Osadzanie Chochoła 2016

20 listopada 1900 r. w dworku Włodzimierza Tetmajera odbyło się słynne wesele Lucjana Rydla z Jadwigą Mikołajczykówną, córką bronowickiego chłopa, które stało się osnową "Wesela" Stanisława Wyspiańskiego. Od niemal pięćdziesięciu lat, na pamiątkę tego wydarzenia przed Rydlówką organizowane jest „Osadzanie chochoła”. Jego centralnym punktem jest tradycyjny obrzęd okrywania słomą rosnącego przed dworkiem krzaka róży, wokół którego następnie odbywają się tańce i śpiewy.

W tym roku Muzeum Historyczne Miasta Krakowa zaprasza Państwa przed dworek Rydlówka (ul. Tetmajera 28 w Bronowicach Małych) w dniu 19.11.2016 roku o godzinie 15:00. W programie przewidujemy ucztę dla ducha - wystąpienia artystyczne i wspólne śpiewy, dla umysłu - krótki wykład dr hab. Doroty Jarząbek-Wasyl i dla ciała - poczęstunek upamiętniający wesele Lucjana Rydla. Wstęp wolny.


Bezpłatne szczepienia przeciw grypie

Rada Dzielnicy IX Łagiewniki-Borek Fałęcki ze środków będących do dyspozycji Dzielnic Miasta Krakowa finansuje w roku 2016 BEZPŁATNE SZCZEPIENIA PRZECIW GRYPIE DLA SENIORÓW MIESZKAJĄCYCH NA TERENIE DZIELNICY IX w ramach „Programu szczepień ochronnych przeciw grypie dla osób po 65 roku życia”.

Szczepienie można zrealizować w dwóch placówkach, najlepiej po uzgodnieniu telefonicznym. Należy mieć przy sobie dokument tożsamości (PESEL), zawierający informację o wieku i miejscu zamieszkania.

  1. Niepubliczny Zakład opieki Zdrowotnej „COR VITA” , Kraków ul. T. Kościuszki 35. Telefon: 12 4293535; 12 4293636, od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00 – 17.00
  2. Centrum Medyczne Comarch Healthcare SSE1, Kraków al. Jana Pawła II 39a. Telefon: 12 646100

Przewodniczący Zarządu i Rady Dzielnicy IX Jan Stanisław Pietras


Bezpłatne porady prawne

Fundacja Dzieła Kolpinga w Polsce realizuje, w ramach Rządowego programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020, projekt „Z pożytkiem dla Seniora”. Projekt skierowany jest do seniorów (osób powyżej 60 roku życia), mieszkających na terenie województwa małopolskiego, znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej i mających potrzebę skorzystania z informacji, konsultacji i porad prawnych/obywatelskich.

Termin realizacji projektu: lipiec-grudzień 2016 r.

Oprócz porad indywidualnych przeprowadzane są także warsztaty prawne pod hasłem „Wiem-Potrafię-Działam” o tematyce obejmującej zagadnienia takie jak: zasady bezpiecznego pożyczania, problematyka zadłużeń, sprawy mieszkaniowe, formy przekazywania własności oraz prawa pacjenta.

Osoby zainteresowane uzyskaniem porady zapraszamy do naszego Centrum Porad Prawnych.

Rejestracja pod numerem telefonu: 12 418 77 66 (Centrum Porad Prawnych w Krakowie)

ul. Żułowska 51 (dzielnica Olsza II), 31-436 Kraków

Dojazd: linia 129 lub 159- należy wysiąść na przystanku „Bosaków”

e-mail: prawo-krakow@kolping.pl   www.prawo.kolping.pl

 

CZWARTEK EKOLOGICZNY  

Zapraszamy Państwa na debatę publiczną w dniu 25 lutego o godz. 18 w Klubie Dziennikarzy „Pod Gruszka” przy ul. Szczepańskiej 1.

Temat spotkania:Choroby psychiczne w Krakowie i w kraju. Stan i zagrożenia. Tendencje. Czy jako miasto jesteśmy wyróżnieni? Czy życie w takim mieście jak Kraków wpływa na stan depresji, nerwic, samobójstw?

W spotkaniu wezmą udział: dr.n.med. Łukasz Cichocki z Katedry Psychiatrii Collegium Medicum UJ, konsultant wojewódzki d/s psychiatrii oraz prof. dr hab. med. Jerzy Aleksandrowicz – syn wielkiego humanisty, intelektualisty i lekarza Prof. Juliana Aleksndrowicza, jednego z założycieli Polskiego Klubu Ekologicznego.

Zaprasza: POLSKI KLUB EKOLOGICZNY OKRĘG MAŁOPOLSKA

Z wyrazami szacunku,

Prezes Zarządu Okręgu mgr Adam Markowski oraz Sekretarz Rady Naukowej PKE dr Zygmunt Fura


Gimnastyka mózgu

Dom Kultury „Podgórze” zaprasza SENIORÓW na gimnastykę mózgu – zajęcia ruchowe prowadzone metodą Paula Dennisona, które pomagają koordynować dwie półkule mózgowe, utrzymać i poprawić widzenie, słuchanie, pamięć, pomagają zachować ciało i umysł w zdrowiu i harmonii, zachować witalność, zapobiegać stanom depresyjnym oraz kształtować pewność siebie. To także forma miłego, aktywnego spędzania wolnego czasu w zorganizowanej grupie.

Zajęcia odbywają się w piątki o godz. 12.00 w sali gimnastycznej DK Podgórze (ul. Sokolska 13). Prowadzenie: mgr Mirosława Pluta

szczegółowe informacje

 

Gimnastyka dla seniora

Gimnastyka dla seniora, to ćwiczenia prowadzone w Domu Kultury Podgórze przez profesjonalną instruktorkę, przy inspirującej kojącej muzyce. Ćwiczenia łączą elementy pilatesu, gimnastyki i tańca, kształtują sylwetkę, wzmacniają najgłębiej położone mięśnie, wpływają na ogólną koordynację ruchową, poprawiają kondycję i sprawność i relaksują. Spotkania odbywają się w każdy wtorek i czwartek o godz. 11.00. Prowadzenie: Alicja Miszczor-Jobda

więcej informacji

 

Joga dla SENIORA

Seniorze, słyszałeś może o jodze, ale myślałeś, że to nie dla Ciebie? Nic bardziej mylnego! Razem z nami poznasz ćwiczenia i pozycje, które pomogą Ci zadbać o kondycję i dobre samopoczucie.

Joga dla seniorów skupia się szczególnie na pracy nad większą elastycznością mięśni, pracy nad kręgosłupem oraz przeciwdziałaniu sztywnieniu stawów.

Zapraszamy! Spotkania w każdy poniedziałek i środę o godz. 11.00 w Domu Kultury Podgórze (ul. Sokolska 13).

więcej informacji

 

Tańczyć każdy może

Zapraszamy panie i panów w każdym wieku do Domu Kultury Podgórze przy ul. Sokolskiej 13 na tańce w kręgu i tańce integracyjne. Pochodzą one z całego świata, charakteryzują się prostymi krokami, różnorodnością i piękną muzyką. Dają radość w ruchu każdemu – niezależnie od wieku i umiejętności tanecznych! Są doskonałą formą zabawy i wypoczynku, sprzyjają utrzymaniu dobrej sylwetki i kondycji, odprężają i wyzwalają uśmiech. Zajęcia odbywają się w środy o godz. 12.15. Prowadzenie: Aleksandra Kozendra

więcej informacji

 

Mistrzostwa sportowe dla seniorów

Seniorzy! Zapraszamy do udziału w dniach 8 i 9 października w  I Mistrzostwach Krakowa Seniorów 60+ O Puchar Prezydenta Miasta Krakowa „SENIORZY – CZAS NA SPORT”. W programie: Rajd Rowerowy, Nordic Walking (z pokazem i instruktażem), gry: badminton, bule, ringo, tenis, tenis stołowy, biegi na dystansach 300 m, 600 m, 900 m, lekkoatletyczny sprawnościowy tor przeszkód, pływanie na dystansie 50 m oraz rozgrywki brydżowe i szachowe.

czytaj więcej

 

Seniorze, znajdź z nami swój dobry czas! Nowohucka Akademia Seniora zaprasza

Jesienią rozpoczyna się kolejny, 6 już rok działalności Akademii. W ofercie zajęć m.in.: kursy językowe: angielski, niemiecki, włoski, zajęcia ruchowe: gimnastyka i joga, kursy artystyczne: kaligrafia japońska, rękodzieło i rysunek oraz pierwsza pomoc i samoobrona dla pań. Dwa razy w miesiącu organizowane będą wykłady oraz spotkania z kulturą. czytaj więcej

 

OPOWIEDZ NAM SWOJĄ HISTORIĘ

Każdy z nas przeżył w swoim życiu coś, czym warto się podzielić. Seniorzy mają tych historii wiele, nie zawsze jednak mają komu je opowiedzieć. Dlatego konkurs Opowiedz Nam Swoją Historię stwarza taką możliwość i dzięki temu staje się platformą do wymiany doświadczeń, z których będą mogły korzystać różne pokolenia. Opowieści seniorów niosą za sobą wielką wartość: edukacyjną, społeczną, rozrywkową, a także integracyjną. Integracyjną, ponieważ przez konkurs pragniemy nie tyko zaktywizować osoby starsze, ale również przekonać młodych ludzi, aby to oni namówili swoje babcie i swoich dziadków, by wzięli udział w konkursie i opowiedzieli historię. Konkurs trwa do 10 listopada 2015 r. czytaj więcej

 

POTRZEBY AKTYWNY SENIOR

Serdecznie zapraszamy do udziału w zajęciach pn. „Potrzebny – Aktywny – Senior”! Zajęcia stanowią dobrą okazją, by wspólnie porozmawiać o problemach, które seniorzy dostrzegają w swojej najbliższej okolicy i razem znaleźć dla nich rozwiązanie. Projekt „Potrzebny – Aktywny – Senior” obejmuje: Warsztaty Coachingu Obywatelskiego, czyli zajęcia na temat form aktywnego uczestnictwa w życiu publicznym, spotkanie seniorów z prezentacją pomysłów wypracowanych podczas warsztatów oraz debatę na temat roli osób starszych w życiu lokalnych społeczności, wycieczkę do jednej z tematycznych miejscowości, podczas której uczestnicy zapoznają się z przykładami przedsiębiorstw społecznych i przyjrzą się efektom lokalnego zaangażowania mieszkańców oraz... czytaj więcej


NORDIC WALKING DLA SENIORÓW

Zapraszamy na poranny lub przedpołudniowy całoroczny trening z doświadczoną instruktorkaą Nordic Walking oraz fizjoterapeutką mgr Ewą Strój. Zajęcia przeznaczone są dla wszystkich osób po pięćdziesiątce, ale nie tylko! Pierwsze spotkanie i wspólny spacer planowany jest na poniedziałek 05 października 2015 r. czytaj więcej

 

PAŁAC  Krzysztofory – znane i nieznane osobistości

W okresie od kwietnia do grudnia 2015 r. w Muzeum Historycznym Miasta Krakowa odbywa się cykl wykładów noszących nazwę: „Pałac Krzysztofory – znane i nieznane osobistości”. Celem spotkań jest zapoznanie uczestników z ciekawymi osobistościami, które mieszkały lub były właścicielami pałacu. Serdecznie zapraszamy Państwa na najbliższe spotkanie, które odbędzie się 11 października 2015. Wstęp bezpłatny.

11 X 2015 - „Książę Józef Poniatowski. Siedziba główna wojsk polskich w 1809 r.”, Piotr Hapanowicz, MHK

8 XI 2015 – „Walterowie. Kwatera spiskowców”, Olga Jasionek, MHK

6 XII 2015 - „Teatr Tadeusza Kantora z Krzysztoforami w tle”, Ewelina Radecka, MHK

Pałac Krzysztofory, Rynek Główny 35, Sala Miedziana, godz.16:00

 

ZDROWA DOJRZAŁOŚĆ

Jeśli masz 60+, chcesz aktywnie spędzić czas i jesteś z Krakowa weź udział w projekcie Zdrowa Dojrzałość.
Wiemy, jak ważne jest zdrowie i chcemy o nie zadbać razem z Tobą!
Fundacja Edukacji, Rozwoju i Innowacji w ramach rządowego programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych zachęca do udziału w projekcie osoby w wieku 60+. Projekt oparty jest na reedukacji żywieniowej, w którym proponujemy:
Warsztaty kulinarne pod okiem mistrza kucharskiego, gdzie wspólnie w profesjonalnie wyposażonej kuchni poznamy tajniki nowoczesnej i tradycyjnej kuchni polskiej.
– Spotkania z ekspertami i dietetykami, dzięki którym dowiecie się Państwo jak skutecznie i samodzielnie zadbać o swoje zdrowie odżywiając się prawidłowo.
– Spotkania indywidualne z dietetykiem podczas których będzie możliwość ułożenia indywidualnego planu żywieniowego oraz zapoznania się z profilaktyką leczenia chorób i schorzeń.
– Integrację i dobrą zabawę.
Rekrutacja trwa od 15 lipca 2015 r.
Spotkania w ramach Zdrowej Dojrzałości odbywać się będą w małych 12-13 osobowych grupach na terenie Krakowa. czytaj więcej

 

Akademia Prądnicki Senior zaprasza na wykład

AKADEMIA PRĄDNICKI SENIOR serdecznie zaprasza w dniu 28.05.2015 r. o godz. 17.00 do Młodzieżowego Domu Kultury w Krakowie przy ul. 29 Listopada 102 na wykład pana prof. dr hab. inż. Piotra Michała Patoczki z Wydziału Architektury Krajobrazu Politechniki Krakowskiej, zatytułowany „Piękno architektury Krakowa”. Prosimy o zwrotne potwierdzenie obecności e-mailem pradnickisenior@pro-age.pl lub telefonicznie na nr 509 690 139.


SENIORALIA w Krakowie

Szanowni Państwo, serdecznie zapraszamy na Ogólnopolskie Senioralia w Krakowie, które odbędą się w dniach 5-7.06.2015 w Krakowie. harmonogram Senioraliów

 

Kolejne wydanie krakowskiej "Gazety Senior" już do nabycia!

Z radością prezentujemy kolejne krakowskie wydanie czasopisma „Gazeta Senior” maj-czerwiec. Dystrybucja do punktów kolportażowych już trwa i tym razem jest prowadzona za pośrednictwem firmy kurierskiej DPD. 
Z zawartością najnowszego numeru jak zawsze można zapoznać się także on-line. Zachęcamy do korzystania ze specjalnej aplikacji na stronie internetowej www.gazetasenior.pl, dzięki której szybko można dotrzeć do interesujących nas treści. W numerze... czytaj więcej


Matematyka na wesoło

AKADEMIA PRĄDNICKI SENIOR serdecznie zaprasza w dniu 14.05.2015 r. o godz.17.00 do Młodzieżowego Domu Kultury w Krakowie przy ul. 29 Listopada 102 na wykład pani dr hab.inż. Anny Kumanieckiej pt. „Matematyka na wesoło”. Prosimy o zwrotne potwierdzenie obecności e-mailem lub telefonicznie na nr. 509 690 139.


Seniorzy XXI wieku

Zapraszamy mieszkańców Krakowa w wieku powyżej 60 roku życia do udziału w zajęciach w ramach projektu „Seniorzy XXI wieku – edycja II”. W ofercie szeroka gama kursów, wycieczki turystyczne i wyjścia kulturalne. Udział w projekcie jest bezpłatny. czytaj więcej


Promocyjne bilety do Teatru KTO

Teatr KTO serdecznie zaprasza wszystkich słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku na swoje majowe spektakle. Cena promocyjna biletu dla Państwa to 10 zł. Żeby dokonać rezerwacji na wybrany spektakl, wystarczy do nas napisać lub zadzwonić. Szczegółowe informacje na temat przedstawień znajdą Państwo na stronie – www.teatrkto.pl. czytaj więcej


Bezpłatne badanie pamięci i równowagi

Seniorzy 65+ zaproszeni są na indywidualne bezpłatne konsultacje z psychologiem i fizjoterapeutą.
szczegóły

 

Akademia "Prądnicki Senior aktywny i zorientowany"

Akademia "Prądnicki Senior aktywny i zorientowany" zaprasza seniorów na bezpłatne spotkania w Młodzieżowym Domu Kultury przy ul. 29 Listopada 102.
W programie wykłady i pogadanki ze specjalistami, wystawa prac malarskich, wieczór poezji. Wśród poruszanych tematów m.in. zdrowie, architektura Krakowa, polityka senioralna w Polsce, bezpieczeństwo seniora.
Spotkanie inauguracyjne już 16 kwietnia 2015 r.
szczegółowy program

 

Promocja wiosenna dla seniorów w Filharmonii Krakowskiej

Zapraszamy seniorów do skorzystania z rabatu na bilety na koncerty symfoniczne w dniach 10 i 11 kwietnia!
czytaj więcej

 

Warsztaty tańca dla seniorów w wieku 60+/-

Uniwersytet Trzeciego Wieku oraz Uniwersytet Papieski Jana Pawła II zaprasza seniorów w wieku 60+ na warsztaty tańca.
czytaj więcej
Wracaj

Najbliższe posiedzenie Rady Dzielnicy IX

28 sierpnia (środa), godz.18.00

Inicjatywy obywatelskie