Przejdź do treści
17.02.2014

Budżet obywatelski - START!

Budżet obywatelski - START!

W naszej dzielnicy będzie realizowany budżet obywatelski w roku 2014 – tak zadecydowało dziesięciu radnych Rady Dzielnicy IX, podejmując uchwałę w dniu 21 stycznia 2014 roku.

Poniżej przedstawiamy podstawowe zasady realizacji budżetu obywatelskiego, zachęcając Mieszkańców Łagiewnik, Osiedla Cegielniane i Borku Fałęckiego do zgłaszania propozycji projektów do realizacji w ramach budżetu obywatelskiego.

Rada Dzielnicy IX oczekuje na przekazanie z UM Krakowa stosownej szczegółowej procedury, która pozwoli na rozpoczęcie działań na terenie naszej dzielnicy.

Budżet obywatelski – START

Zgodnie z założeniami przyjętego budżetu Miasta Krakowa na rok 2014, budżet obywatelski na terenie Krakowa będzie realizowany na poziomie ogólno miejskim oraz lokalnym.

Za realizację budżetu obywatelskiego na poziomie lokalnym odpowiedzialne będą jednostki pomocnicze Gminy, które będą realizować budżet obywatelski na podstawie odrębnej procedury ujętej w ich statutach.

Realizacja zadań zgłoszonych przez mieszkańców dzielnicy w ramach budżetu obywatelskiego powinna odbyć się w ramach jednego roku budżetowego. Tylko w uzasadnionych przypadkach istnieje możliwość wydłużenia realizacji zadania inwestycyjnego.

Każdy mieszkaniec Krakowa, który ukończył 16 lat, może składać propozycje zadań do budżetu obywatelskiego, wypełniając formularz zgłoszeniowy z dołączoną listą poparcia co najmniej 15 mieszkańców miasta (dzielnicy).

W roku 2014 zapisano w budżecie M. Krakowa kwotę 4,5 mln złotych przeznaczonych na realizacje zadań w ramach budżetu obywatelskiego. 1,5 mln złotych to kwota, która może być wykorzystana przez dzielnice Krakowa, które zgłoszą swój udział w projekcie, 3 mln złotych to kwota przeznaczona na projekty ogólno miejskie.

Mieszkaniec/mieszkańcy zgłaszający propozycję zadania do realizacji może także określić przybliżony koszt inwestycji. Ostatecznej weryfikacji wyceny dokonuje Prezydent w procesie weryfikacji zgłoszonych zadań.

W procesie weryfikacji zadań zgłoszonych do budżetu obywatelskiego uczestniczą merytoryczne Wydziały UMK lub miejskie jednostki organizacyjne np. ZIKiT, ZIS, ZEO.

Są jednak zadania, które nie mogą być realizowane w ramach procedury budżetu obywatelskiego, np. takie, których koszt przekraczałby wysokość dostępnych środków przeznaczonych na budżet obywatelski oraz takie, które po realizacji generowałyby koszty utrzymania zbyt wysokie w stosunku do wartości zadania a także te, które pozostawałyby w sprzeczności z MPZP, planami i programami obowiązującymi w mieście.

Zadania przyjęte do realizacji znajdują swoje miejsce na liście projektów, które poddane będą pod głosowanie mieszkańców, przy wykorzystaniu kart do głosowania, w wyznaczonych punktach i czasie.

Promocja budżetu obywatelskiego

Prezydent koordynuje działania promocyjne, edukacyjne i informacyjne dotyczące budżetu obywatelskiego Miasta Krakowa poprzez:

- przybliżanie i wyjaśnianie mieszkańcom idei i zasad budżetu obywatelskiego,

- zachęcanie do składania propozycji zadań oraz wzięcia udziału w głosowaniu,

- upowszechnienie informacji o propozycjach mieszkańców i wynikach głosowania oraz efektach realizacji zadań.

opracowała: Renata Grotowska

 

Wracaj

Najbliższe posiedzenie Rady Dzielnicy IX

24 kwietnia (środa),
godz. 17:00

 

Inicjatywy obywatelskie