Przejdź do treści
31.08.2022

Senioralny Klub Filmowy

Senioralny Klub Filmowy

Przed nami czwarty kwartał spotkań w Senioralnym Klubie Filmowym. Co miesiąc zapraszamy do obejrzenia najciekawszych dzieł sztuki filmowej. W Centrum Sztuki Współczesnej Solvay, w przyjaznej sali dawnego kina Chemik, powstał dyskusyjnych klubów filmowych w klasycznym wydaniu. W miłej atmosferze, przy filiżance kawy możemy wysłuchać słowa wstępnego przed każdą projekcją filmu, a później wspólnie o nim porozmawiać.

Autorem programu i gospodarzem spotkań jest Maciej Gil, animator kultury filmowej, działacz ruchu klubowego, dziennikarz, prelegent i edukator. Jest organizatorem i konsultantem programowym wielu wydarzeń filmowych w Polsce i za granicą, autorem m.in. projektów Krakowskie Spacery Filmowe i Kinobus.

Po inauguracyjnych spotkaniach z kinem sąsiadów, Czechów i Słowaków, oraz filmowej wyprawie na najdalszą północ Europy - Skandynawię, po wycieczce na południe, do słonecznej (a niekiedy i mrocznej) Italii - pozostajemy na południu, na pełnych emocji Bałkanach. Przed nami opowieści z Macedonii, Bośni i Hercegowiny oraz Chorwacji, lokalne, ale bez wyjątku niezwykle uniwersalne.

8 września 2022, godz. 17.00

Bóg istnieje, a jej imię to Petrunia/Gospod postoi, imeto i e Petrunija, reż. Teona Strugar Mitevska, Macedonia 2019, 119 min.

W miasteczku we wschodniej Macedonii, styczeń. Jak co roku pop wrzuca do rzeki drewniany krzyż, za którym do wody wskakują setki mężczyzn. Ten, komu uda się go wyłowić, może liczyć na szczęście i dobrobyt. Tak przynajmniej było do czasu, gdy sztuka ta powiodła się Petrunii.

20 października 2022, godz. 17.00

Aida/Quo vadis, Aida?, reż. Jasmila Žbanić , Bośnia i Hercegowina 2020, 101 min.

Aida pracuje jako tłumaczka w bazie ONZ, wokół której gromadzą się tysiące cywilów. W tłumie są też jej mąż i synowie. Wierzy, że uda jej się połączyć z nimi i zapewne uratować im życie. Ten wstrząsający film o masakrze w Srebrenicy śmiało można nazwać arcydziełem naszych czasów.

17 listopada 2022, godz. 17.00

Konstytucja/Ustav Republike Hrvatske, reż. Rajko Grlić, Chorwacja 2016, 90 min.

Sześćdziesięcioletni Vjeko jest nauczycielem, który poświęcił całe swoje życie badaniu chorwackiej historii i języka. Mieszka z przykutym do łózka ojcem. Gdy pewnej nocy zostaje pobity i trafia do szpitala, pielęgniarka rozpoznaje w nim sąsiada. Wraz z mężem oferuje potrzebującym opiekę.

 

Bilety w cenie: 5 zł do nabycia w CSW Solvay lub online: ewejściówki.pl, biletyna.pl

Wracaj

Najbliższe posiedzenie Rady Dzielnicy IX

21 czerwca (środa), 
godz. 17:00

 

Inicjatywy obywatelskie